צילום: אבנר לוטן עמותת חסדי שבתאי חנכה ביום חמישי מרכז חדש להשאלת ציוד רפואי לנזקקים ביישוב מירון, הסמוך לצפת. בטקס השתתפו רבנים, חברי כנסת ואישי ציבור, ובמהלכו הושק אמבולנס חדש לפינוי חולים ונזקקים וכן טרקטורון חילוץ ובו ציוד רפואי חדשני.במושב מירון במרום הגליל פועלת מזה כ-15 שנה עמותת 'חסדי שבתאי'. עמותה זו הוקמה לזכרו של שבתאי זליקוביץ' שהיה חקלאי ואיש חינוך שריכז את חטיבת הביניים במירון והיה גם סגן מנהל בית ספר המקיף. זליקוביץ' נפטר בגיל 38 מהתקף לב.

לאחר מותו יזמה משפחתו את הקמת העמותה שהחלה בהשאלת ציוד רפואי, כמו קביים, משאבות חלב לנשים וכדומה. בהמשך התפתח הארגון והוא משאיל כיום מגוון ציוד רפואי כמו כסאות גלגלים, הליכונים, מזרוני לחץ, קולנועיות ממונעות ומיטות רפואיות. "אין כיום בית במרום הגליל שלא נעזר בנו", אמר יוסי זליקוביץ', בנו של שבתאי זליקוביץ', העומד בראש העמותה.

עמותת חסדי שבתאי דומה במובנים רבים לארגון יד שרה. "הייחוד שלנו הוא שאנחנו פתוחים 24 שעות ביממה כולל שבתות וחגים", מסביר יוסי. "אנחנו גם לא מגבילים את זמן השימוש בציוד. כל מה שצריך זה למלא טופס השאלה ולתת צ'ק עירבון. את מרבית המימון שלנו אנו משיגים מתורמים, ולא מדובר בתורמים עתירי ממון, אלא מרביתם הם אנשים שהשאילו ציוד בשלב כזה או אחר, והחליטו מרצונם לתרום לעמותה".

כאמור, ביום חמישי האחרון ציינה העמותה 22 שנה לזכרו של שבתאי זליקוביץ', ובאירוע השתתפו רבנים, אנשי ציבור ובהם חברי הכנסת אפי איתם, יצחק ועקנין, וחברת הכנסת לשעבר, גילה גמליאל.
ראש המועצה האזורית של מרום הגליל, עמית סופר, שנשא דברים בטקס, אמר כי המועצה בראשותו גאה שיש גוף כזה במרום הגליל והמועצה תמשיך לתמוך בפעילות זו.

בטקס נחנך משכן החדש של העמותה הכולל מחסן ציוד מרווח וחנייה לאמבולנס. בנוסף, הושק בטקס טרקטורון חדש ומזווד בציוד רפואי. מטרת הטרקטורון היא להגיש סיוע רפואי ראשוני במקומות בהם העבירות קשה, וכאלה לא חסרים באזור מרום הגליל. "אנחנו נכנסים כיום גם לתחום ההצלה. הוכשרתי כנהג וחובש מטעם מד"א. במקרים של אירועים בשטח, אנחנו יכולים להגיע ראשונים ולתת סיוע רפואי עד להגעת כוחות מד"א", סיכם יוסי זליקוביץ'.