צילום: שרון צור עיריית עפולה שלחה לפני שבועיים מכתב לבתי הכנסת בעיר ובו דרישה לתשלום חוב המים. בבתי הכנסת הופתעו נוכח העובדה שמאז ומתמיד הם היו פטורים מתשלומי ארנונה ומים. מסתבר כי תקציבה של המועצה הדתית בעיר קוצץ, וכחלק מזה מטילה העירייה כעת את תשלומי המים על בתי הכנסת.גבאי בתי הכנסת נדהמו מדרישת העירייה שכן את תרומות בתי הכנסת הם הקדישו למטרות אחרות בהן ניקיון, תשלום חשמל, תיקונים ועוד. עשרות מתפללים הגיעו השבוע למשרדי המועצה הדתית בבקשת עזרה, אך נמסר להם שעקב קיצוץ בתקציב, אין באפשרותה לשאת בנטל החיובים השוטפים של בתי הכנסת.

חבר האופוזיציה, מומו לוי, הגיש שאילתא בנושא לראש העירייה אבי אלקבץ, והעלה מספר גורמים שמחייבים את התייחסותו. "על פי תקציב העירייה למים המיועדים לגינון ציבורי בשנת 2009 עומד על יותר מ-2.5 מיליון שקל. האם אין מקום שמהתקציב ישולמו הוצאות בתי הכנסת?", שאל לוי. כמו כן, ציין האופוזיציונר כי עלות המים השנתית של כלל בתי הכנסת מסתכמת בכ-20 אלף שקל.

בסוף השאילתא הפנה לוי שאלה לאלקבץ האם בכוונתו לסגור את בתי הכנסת במידה שאלו לא ישלמו את חובות המים. יש לציין, כי חברי מועצה אחרים מתחו ביקורת אף הם על הצעד שנוקט אלקבץ, ואמרו "כדאי שילך לגבות חובות ארנונה מאחרים, לפני שהוא מוציא מכתבים ומאיים על בתי תפילה יהודים".

ראש המועצה הדתית, משה משיח, אמר כי מדובר בנושא כואב. "במשך שנים ניכו מתקציב המועצה את ההיטלים של בתי הכנסת, אך כעת תקציב המועצה קוצץ בצורה משמעותית. גם כאשר המועצה שילמה את חובות המים, היו סכומים שאינם הגיוניים, למשל 2,000 שקל לחודשיים. כעת, כשכל בית כנסת יתחיל לשלם עבור עצמו, תקום צעקה גדולה ואז יגלו כי הסכומים האלה אינם אמיתיים".

גבאי בית הכנסת 'בית אל', בנימין הושמנד הוסיף: "קהל המתפללים אצלנו אינו שופע בכסף בלשון המעטה. אנחנו מתקיימים מתרומות קטנות וצנועות, מהן אנחנו דואגים לאחזקה השוטפת של בית הכנסת. כעת אנו נאלצים להתמודד גם עם חשבון הארנונה והמים. אני מקווה שבבחירות הקרובות המפלגות הדתיות יחזרו לשלטון, ויחזירו עטרה ליושנה".

גבאי בית הכנסת 'בית אליהו', פרוספר ועקנין: "אני לא מבין איך אפשר לצפות מאיתנו לשלם כל כך הרבה כאשר אנחנו מתקיימים מכל כך מעט".

עיריית עפולה בחרה שלא להתייחס בנושא.