צילום: ויז'ואל פוטוס עיריית צפת פרסמה השבוע מכרז למכירת סוסים שנתפסו משוטטים בעיר שבעליהם לא באו לפדות אותם. עד כה לא הגיעו קונים פוטנציאלים, ובעירייה חוששים כי אולי גזעם של הסוסים לא מושך רוכשים. כמו כן, נאלצת העירייה להתמודד עם תופעת פרות משוטטות.בצפת קיימת בעיה של סוסים משוטטים. מסתבר שישנם תושבים בעיר שחשקה נפשם בסוס משלהם. אלא שאותם תושבים, שמצליחים להשיג סוסים במחיר זול יחסית, לא לוקחים בחשבון את עלות אחזקת הסוס, וכאשר העניין מתחיל להציק בכיס, הם מחליטים להוזיל הוצאות. כמו כן, הם משחררים אותם להסתובב ברחובות ולאכול מן המדשאות והגינות הציבוריות.

"מעבר לנזק שנגרם פה לגינות, יש כאן גם בעיה בטיחותית קשה", אמר הווטרינר העירוני, ד"ר רועי דווידסון. "סוס כזה שחוצה את הכביש יכול לגרום לתאונת דרכים קשה. הסכנה היא בעיקר בלילות, ובמקומות בהן התאורה אינה מספקת".

כדי להתמודד עם התופעה, החליטו בעירייה כבר לפני חצי שנה לחתום על הסכם לכידה עם בעל חוות סוסים ביישוב טובא זנגריה. מאז, בכל פעם שהתקבלה תלונה על סוס משוטט, הלוכד הגיע לצפת, איתר את הסוס, העמיס אותו על עגלת רכבו והעביר אותו לחווה שלו בטובא. כך נלכדו עשרה סוסים, אבל רק ארבעה סוסים נפדו על ידי בעליהם ושישה נשארו באורווה.

"זה עולה לא מעט לפדות סוס", אומר ד"ר דוידסון. "צריך לשלם על הלכידה, קנס לעירייה ועל האכלת הסוס לפי מספר הימים שהוא שהה אצל הלוכד. ישנם בעלי סוסים שזה פשוט יקר להם והם מעדיפים להשאיר את הסוס בידי העירייה".

הבעיה היא שכל עוד הסוס לא נפדה, העירייה צריכה להמשיך ולשלם עבור אחזקתו וזה מתחיל להעיק מבחינה תקציבית. לכן פרסמה העירייה השבוע מכרז למכירת הסוסים שבחזקתה. עד כה לא הגיעו קונים. "לא מדובר בסוסים משובחים או מיוחסים ואולי בגלל זה לא באו קונים. נצטרך לחשוב על פיתרון אחר אם תוך זמן סביר הם לא יימכרו", אמר ד"ר דווידסון.

עוד אמר ד"ר דווידסון, כי "פרט לסוסים אנחנו מתכוונים לטפל גם בבעיית הפרות המשוטטות. יש כאלה לא מעט ברחובות צפת. במקרה של הפרות הלכידה יותר מסובכת, כי חייבים לירות בהם חץ הרדמה. המכירה לעומת זאת פשוטה יותר, משום שפרה כזו שווה לפחות 5,000 שקל ויש להן ביקוש רב".