צילום: הרצל יוסף קברי צדיקים רבים פזורים בכל רחבי הגליל, וכמה מהם נמצאים בלב יישובים ערביים. אחד מהם הוא קברו של רבי חנינא בן דוסא הנמצא ביישוב עראבה. השבוע התברר כי למערת הקבר נגרם נזק כבד עקב שריפה שפרצה במקום, אך המשטרה עדיין אינה מאשרת שאכן מדובר בהצתה.אחד האנשים שהיו בקבר לאחרונה, הוא תושב באחד מיישובי המועצה האזורית מרום הגליל שעוסק בתחזוקת קברי הצדיקים. "אנו משתדלים להגיע מדי שבועיים לכל אחד מהקברים שבתחום אחריותנו", אמר העובד, "בקבר חנינא בן דוסא לא ביקרנו במשך יותר מחודש בגלל המתיחות שהייתה בזמן המבצע הצבאי בעזה.

"ביום חמישי שעבר הגענו וחשכו עינינו. הכול היה שרוף מבפנים והקירות מכוסים בפיח שחור. זו לא הפעם הראשונה שזה קורה. גם באינתיפאדה השנייה אירע מקרה דומה כאשר בכפר כנא היה מקרה שאלמונים דרדרו צמיגים בוערים לתוך הקבר של רבן שמעון בן גמליאל".

חיים רייכר, תושב חרדי מירושלים שעומד בראש עמותת 'יסוד עולם', מגיע מדי פעם לקברים בגליל. "היינו בקברו של חנינא בן דוסא לפני מספר חודשים, שמנו שם נר יקר לטווח ארוך וסגרנו אותו בגומחה בתוך הקיר. לפני חודש וחצי שלחנו לשם קבוצה של מתפללים, כשהם חזרו הם דיווחו שהקיר שבור, הזכוכית שמגנה על הנר מנופצת והשמן נשפך על הרצפה", אמר רייכר.

בעקבות דיווח המבקרים הגיעו רייכר ואנשי העמותה לביקור חוזר בקבר. "סידרנו הכול ושמנו שלטים שמבקשים לא לחלל את המקום. לפני שבוע נודע שהיה חילול גדול, שרפו והשחיתו ספרי תורה. הגענו לשם כמה ימים אחר כך, והזדעזענו. נפגשנו עם ראש המועצה המקומית, סגנו והשייח' המקומי. השייח' אמר שזה נוגד את עקרונות הדת, ושהדבר יובהר בדרשה השבועית. ראש המועצה המקומית אמר שהם רואים את המקרה בחומרה, ומתחייבים לשמור על המקום. בינתיים סידרנו מה שאפשר".

דובר מרחב גליל במשטרה, רפ"ק ערן שקד: "אנחנו לא מוציאים מכלל אפשרות שהשריפה שפרצה שם נבעה מנר דולק שהושאר במקום".

ראש המועצה המקומית עראבה בתגובה: "קיימנו פגישה בנושא. השיח העלה בשיחה את העובדה שהמבקרים היהודיים במקום לא תמיד מכבדים את קדושת בית הקברות המוסלמי, ולכן צריכה להיות פעולה בשני הצדדים, היהודי והערבי כאחד. סיכמנו שנציב שלטים הקוראים לכבד את קדושת המקום בעברית ובערבית, והם יוצבו עוד השבוע".