צילום: יורם כהן ימים קשים עובדים על סוחרי השוק העירוני בטבריה. השוק נקלע למשבר קשה בעקבות פריחת המרכזים המסחריים בטבריה וסביבתה, והסוחרים חוששים שהמקום ייסגר. כבר שנה הם זועקים ומתריעים על המצב, אבל הוא רק מידרדר. בניסיון למשוך את תשומת הלב של המנהיגים והציבור פתחו השבוע במבצע: שלושה ימים ירקות ופירות חינם. המוני תושבים הגיעו לשוק והעמיסו בשקיות סחורה.

השוק העירוני בטבריה קיים כבר למעלה מ-20 שנה, ויש בו כיום כ-40 דוכנים. בעבר עסקו בעלי הדוכנים בעיקר במכירת פירות וירקות, אולם בשנים האחרונות נפתחו דוכנים חדשים שמציעים לציבור דברי מאפה, חמוצים, דברי מתיקה, קפואים ועוד.

עם פריחת רשתות המזון הגדולות הרגישו הירקנים כי נפלו קורבן בתוך תעשיית מזון עצומה וכי אין ביכולתם להתמודד מולה. אין להם כלים וגם לא ידע לגבי דרכי התנהגות כלכלית ושיווקית מולם. כל הרשתות השבוע בטבריה הורידו את מחירי הירקות ל-70 אגורות בערך, וזה שבר לגמרי את הסוחרים בשוק. "במלחמה הזו אנו אבודים. לא נותרה לנו תחמושת ואף גם לא מנהיג", אמר שמעון ויזאן, בעל דוכן בשוק.

כאמור, בתחילת השבוע התאגדו בעלי הדוכנים בצעדי מחאה נגד רשתות המזון בעיר. המסר העיקרי שביקשו להעביר הוא שהמשבר הכלכלי בו הם נמצאים בתקופה האחרונה, מחריף מיום ליום ולא ניתן לצפות את סופו. "ערכנו את מבצע חלוקה חינם של פירות וירקות כדי לעורר את מקבלי ההחלטות ואת הציבור, במטרה להחזיר את השוק העירוני לימי הזוהר, בהם עוד נחשבנו לירקנים שיכולים להתפרנס בכבוד", הוסיף ויזאן.


השוק העירוני (צילום: יורם כהן)

לסוחרים ברור שכחלק מהתפתחות טבעית של עיר, צומחים בה גם מרכזי קניות גדולים. הם לא מוחים על פתיחתם, אלא רק על התחרות הקשה שהם יוצרים. תחרות, שלא משאירה להם סיכוי לשרוד. "אי אפשר להתעלם מהעובדה שכוח הקנייה שלנו נפגע ב-80 אחוז", אמר השבוע שמעון אלפסי, ירקן בשוק. לדבריו, "אם בעבר פרנסנו את משפחתנו בכבוד, כיום אנו מוצאים את עצמנו חסרי ישע וללא כל עזרה משום גורם בעיר. הפחד העיקרי שלי הוא שהשוק העירוני יימחק מאזור המסחר בעיר".

אך אם לא די בנגיסה מצד רשתות השיווק הרי שגם לנוחות המוצעת לצרכן בעלת תפקיד חשוב במערכה. "הסופרים מציעים ניקיון, מיזוג, שירותים פורמאליים ועוד", אמר יו"ר ועד הסוחרים שוק, ברוך ברנס.

במשך שנים מורגשת ההזנחה באזור השוק, בעיקר מבחינה תברואתית, כמו גם בעיות חשמל וחניה. לטענתם, לפני מועד הבחירות, ראש העירייה הסתובב בשוק והבטיח להם כי אחרי שייבחר ידאג לערוך פרויקט פיתוח מתחם השוק, שעיקרו הסבת המתחם משורת דוכנים רעועה וצפופה, לאתר חדשני ותיירותי שיתאים לעיר תיירות כמו טבריה אך ההבטחות טרם מומשו, לטענתם.

עיריית טבריה בחרה שלא להגיב בנושא.

הכתבה המלאה מתפרסמת בסוף השבוע ב'ידיעות טבריה'