צילום: שרון צור לא שקט ברמת ישי: מאז חילופי השלטון ביישוב מתגלים נתונים מדאיגים לגבי המצב הכלכלי בו שרויה המועצה המקומית. השלטון החדש בראשותו של עופר בן אליעזר מפנה אצבע מאשימה לעבר ראש המועצה היוצא, ניר חבקין. ואילו האחרון טוען שהמועצה בראשותו לא ידעה גירעונות כבדים כל כך. כמו כן, התקציב לשנת 2009 היה אמור להיות מוגש ב-31 בדצמבר 2008, אולם עד כה לא הוגש.

כניסתו של בן אליעזר לתפקיד ראש המועצה התקבלה בקול תרועה רמה, וזאת לאחר שהצליח להדיח את חבקין לאחר 10 שנות שלטון. אלא שמרגע זה והלאה משהו לא טוב מתרחש במועצה. לאחרונה הודיע גזבר המועצה, תייסיר קאסם, שמשמש גם כמזכיר המועצה על התפטרותו.

בנוסף, ישיבת המועצה האחרונה נסגרה לסיקור תקשורתי כשבן אליעזר רצה לסקור את מצב התזרים הכספי של המועצה.דודו גבריאלי, סגן ראש המועצה מטעם סיעת תנופה, אמר כי "היועץ המשפטי של המועצה המליץ לנו לסגור את הישיבה כיוון שעל המועצה להמשיך לתפקד. אם ספקים יידעו את המצב הקיים, הרי שקיים סיכוי שהם לא ייגשו למכרזים".

מן הסקירה שקיבלו החברים עולה כי המועצה שרויה בבעיה תזרימים של 5.5 מיליון שקל, וכי ישנם חובות מצטברים של יותר מ-11 מיליון שקל שלא ניגבו על ידי הרשות כאשר לפחות למחציתם קיים ספק אם יגבו בכלל.

קאסם אישר שאכן קיימת בעיה אך היא זמנית לחלוטין ואמורה להיפתר בקרוב מאוד עם תקציבים שאמורה המועצה לקבל. "הבעיה אינה חורגת מהמקובל. משרד הפנים מאשר שיהיה חוב מתגלגל של 10 אחוז וזה מקובל ברשויות. כך שבעצם לפחות כ-2.5 מיליון שקל מבעיית התזרימים היא סבירה שתהיה", הסביר קאסם.

כדי לשפר את מצב התזרים, נקט בן אליעזר בכמה פעולות מיידיות ביניהן ניתוק מים ל-24 משפחות על מנת שישלמו את חובן והסדר תשלומים עם משפחות נוספות. פעולה זו הצליחו להכניס כ-140 אלף שקל לקופת הרשות. כמו כן, הורה על צמצום תדירות פינוי הגזם מפעם בשבוע לפעם בחודש, דבר שחסך עוד 25 אלף שקל. בנוסף, נשקל לקצץ את ימי פינוי האשפה משלושה ימים בשבוע לפעמיים בשבוע.

חבקין הודף את האשמות
בן אליעזר טוען כי אין ספק שהדבר הוא פרי ניהול כושל של ראש המועצה היוצא, ניר חבקין, שבתקופתו כל אופן גביית המסים לקה בחסר. "זה לא סוד שהיו תקופות בזמן שלטונו של חבקין בהן לא שולמו משכורות ולא הופרשו תנאים סוציאליים", קבע בן אליעזר, "ישנם חובות של יותר מ-11 מיליון שקל של מסים והיטלים שהצטברו במשך השנים, שעל המועצה לגבות ואנחנו נעשה כל מאמץ לגבות אותם. התחלתי בתכנית של גביית מסים ואני ממשיך בתכניתי לפתח את איזור התעשייה כדי להגדיל את הכנסות המועצה".

מהדוחות הכספיים שהוגשו למשרד הפנים עולה כי את שנת 2006 סיימה המועצה עם גירעון של 93 אלף שקל ואת שנת 2007 עם גירעון של כמעט 2 מיליון שקל. בן אליעזר סבור, כי שנת 2008 תסתיים עם גירעון של יותר ממיליון שקל, אך בשביל זה נצטרך להמתין ולראות את הצעת התקציב והדוחות הכספיים לשנת 2008 שכאמור עדיין לא הוצג בפני חברי המועצה.

חבקין מבחינתו הודף את האשמות וסבור כי בן אליעזר משחית את זמנו בהאשמות חסרות בסיס במקום בעשייה. "אבל זה כנראה טבעי שכראש רשות הוא יטיל את האשמה על קודמו בתפקיד, זה כנראה חלק מהעניין. ובטח בעוד חצי שנה הוא יאשים את משרד הפנים והממשלה שמקצצות לו בתקציבים. אבל אחר כך כבר לא יהיה לו את מי להאשים", אמר חבקין בציניות.

עוד הוסיף כי המספרים עליהם מדבר בן אליעזר הם מופרכים. "אין לי מושג מהיכן המספרים שהוא זרק בישיבה. 11 מיליון שקל הוא מספר מופרך ומנותק, הוא כולל בין היתר חובות של ניתנים לגבייה, אנשים שנמצאים באיחוד תיקים, כאלה שבהסדר תשלומים או כאלה שנמצאים בהליכים משפטיים.

לגבי עניין הירושה שהוריש למחליפו בתפקיד, אמר חבקין כי העביר לבן אליעזר את כל מה שהיה צריך בחפיפה, וכמובן שחלק מהעניין כולל יתרות וגם חובות. "הבחור היה תשע שנים חבר מועצה ויו"ר ועדת ביקורת והוא יכול לומר מה שהוא רוצה. אין לי כל עניין להתייחס לכל דבר שהוא מוציא מפה. נכון שהייתה תקופה בה לא שולמו משכורות ולא הופרשו תנאים סוציאליים והיו קשיים תזרימיים שנבעו מקיצוץ רטרואקטיבי שביצע משרד הפנים במענק האיזון, אבל טיפלנו ברוב הבעיות".