צילום: שרון צור דניאל אפרימזון, תלמיד בכיתה ג' בבית הספר הממלכתי 'גלעד' שבנצרת עלית, עוד לא בן 8 וכבר מתגלה כגאון במתמטיקה. בזמן ששאר חבריו לכיתה עדיין פותרים תרגילים בחיבור וחיסור, דניאל כבר פותר תרגילים באלגברה, שברים עשרוניים, משוואות, שאלות מורכבות ותרגילים באחוזים.

ולריה, אמו של דניאל, מעידה שכבר בגיל שלוש הבינה שיש משהו מיוחד בילד. "בגיל שלוש הוא כבר פתר תרגילים בסיסיים בחשבון", היא מספרת. "הדבר המעניין היה שלא הייתי צריכה לשבת וללמד אותו, הייתה מספיקה פעם אחת וכבר הוא היה מבין את התהליך".גם בבית הספר מודעים היטב ליכולותיו של דניאל ומקנים לו אווירת לימודית שונה. הוא מקבל תגבור אישי בשעות פרטניות וחומר לימודי שאינו זהה לשאר הכיתה. כמו כן קצב הלימודים שלו מוגבר כאשר פחות זמן מוקדש לרכישת הידע ויותר להעמקה, הרחבה ופיתוח מיומנויות חשיבה.

למרות שתוכנית הלימודית נראית די עמוסה לילד כה צעיר, גם בבית הספר וגם בבית מאפשרים לדניאל להמשיך ולהיות ילד רגיל ככל בני גילו. "דניאל אוהב מאוד כדורגל וכבר נמצא בחוג זו השנה השלישית. כמו כל ילד הוא גם משחק במחשב, אנחנו לא מעמיסים עליו יותר מדי כי חשוב לנו לשמור על הילדות שלו", אמרת אמו.

אמי ספורטה, המחנכת של דניאל, מסבירה מה מיוחד כל כך בילד הפלא. "דניאל הגיע לכיתה א' עם ידע בסיסי בחשבון וכיום הוא מקדים את הכיתה בכמה וכמה רמות במתמטיקה. כל הציונים שלו שואפים ל-100. לדניאל כישורים קוגניטיביים מתקדמים לגילו, הוא יודע מיד להסיק מסקנות ויש לו חשיבה לוגית ומתמטית מפותחת מאוד".

המורה מציינת כי התלמידים בכיתה מצפים ממנו בכל מבחן לקבל את הציון הגבוה ביותר. "כשאני מחלקת את המבחנים כל הילדים צועקים, 'דניאל קיבל 100'. הצוות המקצועי וגם התלמידים לא נותנים לו להרגיש יוצא דופן. אנחנו מאפשרים לו גם להיות ילד כשצריך, והוא מקובל על כל הילדים", סיפרה.

מעבר לשיעורי המתמטיקה המתוגברים, דניאל מקבל גם שיעורים פרטיים בלימוד השפה הרוסית, וכצבר שנולד בארץ הוא יודע לקרוא ולכתוב ברוסית. וכשהוא לא מתעסק במתמטיקה הוא משקיע באהבה השנייה שלו, נגינה. השנה החל ללמוד לנגן על סקסופון, וגם פה כמו במתמטיקה הוא עושה חיל ומהווה חלק בלתי נפרד מתזמורת בית הספר. "אני אוהב חשבון ואני אוהב ללמוד ולנגן, אבל יותר מכל אני אוהב לשחק כדורגל", הוא אומר. נו, ילד רגיל, כבר אמרנו?