רשות הטבע והגנים הכריזה על שלוש שמורות טבע חדשות בגולן: שמורת הטבע אורטל, שמורת הטבע אירוס-תנוריה ושמורות הטבע עינות עורבים. שלוש השמורות האלה מתפרשות על שטח מצומצם יחסית, אך הן מתאפיינות בערכי טבע ייחודיים שחשוב היה להגן עליהם.


השמורה הצפונית ביותר בין השלוש שהוכרזו היא שמורת עינות עורבים. שטח השמורה הינו 1,120 דונם. בתחום השמורה נמצאים מספר מקבצי נביעות במעלה יובליהם של הנחלים עורבים וירדינון.בנביעות ובקרבתן נמצא ריכוז חשוב של צמחי מים, שחלקם נדירים מאד בישראל ממערב לירדן ושרדו בעיקר במסילים של הגולן.

בשמורה אין שבילי טיול ומטרתה העיקרית היא לשמר את בית הגידול של ביצה ואחו לח. בעבר, חלקים נרחבים יותר ברמת הגולן היו בתי גידול לחים, אך עם הקמת הסכרים והמאגרים נוצר צורך דחוף לשמר במספר מקומות את המערכת האקולוגית המיוחדת לאזורים לחים אלו.

שמורה נוספת שהוכרזה היא שמורת אורטל, או שמורת עין בג'ה, הנמצא מצפון לדלווה. המעיין נובע בבריכת אבן יפה לרגלי הכפר הנטוש. בבריכה זו משגשגות כדרורית המים, עדשת המים הגיבנת, ספלולה זעירה וכרפסת הביצות. מהבריכה זורמים המים לכיוון מערב ויוצרים סביבם משטחים לחים לאורך מאות מטרים. במשטחים אלה ובשוליהם צומח עשיר ומגוון.

השמורה השלישית שהוכרזה בגולן נמצאת דרומה יותר, סמוך למושב יונתן, ונקראת שמורת אירוס הגולן – תנוריה. אירוס הגולן הוא מין אנדמי לגולן, כלומר מין שלא נמצא בשום מקום אחר. בשמורה זו אחד הריכוזים הגדולים והבודדים של מין זה בעולם. דרישותיו האקולוגיות המיוחדות מצמצמות עד מאוד את אזור תפוצתו.

ממדי הפרח הגדולים, יכולת הריבוי המינית והוגטטיבית, והענות המין לטיפולי הפריה מלאכותיים ולטיפולי וויסות מועדי פריחה, הופכים מין זה לבעל עניין רב בקרב מגדלי אירוסים מקבוצת האונקוציקלוס. עובדה זו מצריכה שימור לשם הגנה עליו, ולשם הספקת חומר ריבוי למטרות כלכליות.

היות האוכלוסיות קטנות ומצומצמות ואנדמיות לגולן בלבד, מחייבת הגנה עליהם ב"אשכולות" של שמורות, שיחד תוכלנה לתמוך באוכלוסייה גדולה דיה ובת-קיימא.

באזור מוצעת שמורה נוספת לאירוס הגולן והיא שמורת חושניה. כמו כן, יש אוכלוסייה קטנה בשולי שמורת רכס בשנית.

בעקבות ההכרזה אמר מנכ"ל רשות הטבע והגנים, אלי אמיתי כי "הכרזה על שטחים כעל שמורות טבע וגנים לאומיים היא הדרך הטובה ביותר להבטיח את שמירתם לדורות. אני שמח שתהליכים ארוכים וממושכים של הכרזה הבשילו היום לסיומם המוצלח. אני מזמין את הציבור לטייל בשמורות ובגנים החדשים, ורק לא לשכוח לשמור על כללי הטיול ולא לפגוע בטבע".