צילום: שרון צור מחסור במתנדבים בסניף 'יד שרה' בבית שאן. הסניף שעוסק בעיקר בהשאלת ציודי רפואי ושיקומי לאוכלוסייה המבוגרת, שופץ לפני כמה שנים וגם היקף הפעילות בו גדל, אולם לאחרונה נקלע למצוקה של מתנדבים.

הסניף הוקם בשנת 1984 על ידי המנהל הקודם, ציון כהן ז"ל. בתחילה התנהלה הפעילות במתכונת מצומצמת של יומיים בלבד הודות לארבעה מתנדבים. בשנת 1996 הגיע להתנדב דוד סלמני, ולאחר שנתיים מונה למנהל הסניף, תפקיד בו הוא משמש עד היום.



סלמני הצליח לחולל שינויים משמעותיים במקום ואף הגדיל את היקף הפעילות ומספר המתנדבים. "כשהגעתי לסניף המקום היה נורא קטן, שני חדרים בלבד", הוא נזכר, "לאחר מספר שנים המקום שופץ והתווספו אליו עוד שלושה חדרים. במקביל נוספו מספר מתנדבים ואופי הפעילות התרחב".

כיום הסניף פועל במתכונת של חמישה ימים בשבוע, ארבע שעות ביום. מספר המתנדבים עומד על 13 כאשר לכל אחד מהם יש תפקיד מוגדר. הסניף מפעיל כמה שירותים למבוגרים ואנשים שחיים בגפם וכאלה שלא יכולים להזעיק עזרה בשעת חירום. מגוון השירותים כולל תעסוקה יצירתית במסגרתה מגיעים מתנדבים למרותקי הבית ומציעים להם כלים לביצוע עיסוקים יצירתיים שונים בתוך הבית.

שירות אחר הוא מוקד מצוקה - לחצן המופעל כחייגן אוטומטי למוקד יד שרה ומספק לאותו אדם עזרה מיידית בכל בעיה רפואית.

שירות נוסף הוא מרפאת השיניים הפועל בהצלחה מזה כשנתיים, אולם לפני מספר חודשים הוא נסגר בשל מצוקה במתנדבים שהפעילו אותו. מרפאת השיניים מיועדת לאנשים בכל גיל המרותקים לבית עקב קשיי תנועה, ומאפשרת למטופל לקבל בביתו את מגוון הטיפולים הניתנים במרפאה רגילה.

"מרפאת השיניים בסניף עבדה בצורה מוצלחת, אבל כרגע יש חוסר במתנדבים", אומר סלמני. "יש רופא שיניים שמגיע מרמת הגולן בהתנדבות, ד"ר דני בר, ומעניק יחס חם למטופלים, אבל אין לנו מישהו שיהיה אחראי על זימון תורים ולכן בלית ברירה הקפאנו את הפעילות".

אסתר ג'ילריס, תושבת בית שאן, מתנדבת בסניף בשנה האחרונה. "אני מתנדבת בכל יום ראשון אצל קשישה", היא מספרת, "אני רואה אותה מחכה לי בחלון וכשאני מתקרבת לבית היא מחייכת אליי חיוך רחב. היא כל כך מתרגשת כשהיא רואה אותי. אנחנו מתנהגות כמו חברות טובות, מטיילות, שותות קפה ומשוחחות. אני ממליצה בחום לכולם להגיע ולהתנדב, התמורה כל כך גדולה".

גם סלמני קורא לציבור להתנדב. "אשתי תמיד אומרת לי שאני מחובר ליד שרה יותר מאשר לבית. הקושי הגדול שלנו הוא שעקב מחסור במתנדבים הפעילות הצטמצמה. אין לנו חשש שהמקום ייסגר, להפך, אנו שואפים להגדיל את הפעילות ולהחזיר את שירותי רפואת השיניים. פרסמתי מודעה לפני חודש, אבל קלטנו רק מתנדב אחד. כולי תקווה כי כשאנשים בעיר והסביבה ישמעו על הפעילות במקום, גם הם יידבקו בחיידק ויצטרפו למשפחת יד שרה בעיר".