צילום: שרון צור גאווה אזורית: בית הספר לחינוך מיוחד, אולפנת גלעד שבעמק המעיינות, זכה השבוע בפרס הצטיינות של מחוז הצפון, ויתמודד בחודש הבא על פרס החינוך הארצי. יחד איתו יעלו לגמר, שלושה בתי ספר נוספים מהמחוז: יסודי אלאנואר במסעדה, יסודי סולטאן אלאטרש בחורפיש ויסודי אלסאלאם במג'ד אל כרום.

בית הספר אולפנת גלעד שוכן בכניסה לקיבוץ 'חמדיה'. הוא מיועד לחינוך מיוחד לנוער בגילאי 13-21, ומהווה מסגרת טיפולית, חינוכית ושיקומית לתלמידים בסיכון מכל מחוז הצפון. חלק מהתלמידים שנמצאים בבית הספר נשרו ממערכת החינוך הרגילה וממסגרות החינוך המיוחד והגיעו לאולפנה לאחר כישלונות ומשברים לימודיים, חברתיים והתנהגותיים.מנהל בית הספר, אלכס קליין, היה גאה השבוע בהישג. "מטרתנו העיקרית היא להוציא את התלמידים ממעגל הכישלונות בו הם מצויים", אמר קליין, "בית הספר חרת על דגלו מתן מענה טיפולי חינוכי לכל תלמיד עפ"י צרכיו האישיים".

באולפנת גלעד קיימים שלושה מרכזים: מרכז טיפולי, מרכז לימודי ומרכז תעסוקתי. לכל תלמיד נבנית תוכנית אישית המשלבת בין שלושת התחומים לפי מצבו וצרכיו האישיים. תלמידי החטיבה הבוגרת ניגשים לבחינות בגרות וכך חלקם מצליחים לסיים את בית הספר עם תעודת גמר ובגרות חלקית. לדברי קליין, כל תלמיד שמעוניין ומסוגל לסיים את בית הספר עם תעודת בגרות, משולב בלימודי בגרות בתיכונים באזור.

מלבד זאת, באולפנה מופעלות סדנאות הכנה לחיי עבודה באומנות שימושית, עיצוב גרפי, חממה טיפולית, גינת ירק ונגרות. כחלק מהמטרה לשלב את כל תלמידי בית הספר בקהילה, כתוצאה מסדנאות אלו הם משולבים בהתנסות בעבודה במפעלים, בסיוע לגנים ובחונכות מחשבים של תלמידי בית ספר לחינוך מיוחד. חלק מהתלמידים שנמצאים בגילאי 18 ומעלה עושים שירות לאומי ומשלבים זאת יחד עם לימודים במסגרת החינוכית.

לקראת התחרות, תלמידי האולפנה היו מעורבים לכל אורך הדרך מקבלת ההודעה על המועמדות, דרך ההכנות ובהצגת בית הספר בפני ועדת הפרס. התלמידים התלוו לצוות החינוכי בהצגת בית הספר כחלק מהתפיסה הרואה בהם חלק חשוב מהקהילה החינוכית, כשותפים פעילים התורמים ונתרמים.

"כשהתלמידים שמעו על הזכייה, היו אלה רגעים של אושר וגאווה שריגשה את גם הצוות כולו", הוסיף קליין, "הפרס מגיע בראש ובראשונה לצוות המורים, הסייעות, המזכירה, אם הבית והצוות הטיפולי שעושים ימים כלילות, תוך התייחסות לכל תלמיד ותלמיד. בשבילנו כל תלמיד כאן הוא עולם ומלואו.

"אנו נעשה את המוטל עלינו ונייצג בתחרות הארצית את קהילת בית הספר, את המועצה האזורית עמק המעיינות ואת מחוז הצפון בגאווה. תלמידנו, אגב, טוענים שאין ספק שננצח גם בתחרות הארצית".

??????????מנהלת המחוז, אורנה שמחון, בירכה את בית הספר: "פרס החינוך המוסדי הוא ביטוי של חום והוקרה שניתן בחזרה מעומק הלב, לאותם אלה שבאהבה גדולה ובחיבוק עמוק, נותנים, מעניקים ותורמים לקידום החינוך", אמרה שמחון ואיחלה לבית הספר הצלחה בתחרות הארצית.