צילום: שרון צור דרמה כזו לא זוכרים כבר הרבה זמן במכללת עמק יזרעאל. לפני כחודש הציע הוועד המנהל של המכללה לעו"ד יצחק מירון לשמש כיו"ר הוועד. כל חברי הוועד לא הביעו התנגדות פרט לאחד: ראש העירייה, אבי אלקבץ, שאיים להתפטר מחברותו ולהפסיק את הקשרים עם המכללה אם המינוי ייצא אל הפועל.

ההצעה והאיום
אבק הבחירות לראשות עיריית עפולה כבר מזמן התפזר. שני הנצים הראשיים, אבי אלקבץ ויצחק מירון, ניהלו דו קרב, קצת פוליטי, הרבה אישי, עד שלבסוף הוכרעה המערכה בניצחונו של אלקבץ. מירון החליט להישאר באופוזיציה, ולעשות חיים קשים לאלקבץ.למרות שנדמה היה שהרוחות נרגעו, נראה כי היריבות הזו מרה מדי. לפני כחודש סיים את תפקידו אל"מ יצחק בריק, שעמד בראש הוועד המנהל של מכללת עמק יזרעאל. עוד לפני שסיים את תפקידו, קיבל מירון פנייה מהוועד בליווי הצעה להחליף את בריק. מירון נעתר לבקשה, ואז החל סבב טלפונים לחברי הוועד, כדי שאלה יאשרו את המינוי. "סבב האישורים הטלפוניים נעשה מיד עם היענותו של מירון להצעה, לאף גורם לא היה ספק ולו הקטן שמישהו יתנגד", סיפר השבוע ק', גורם בוועד המנהל.

יצוין, כי מינוי של יו"ר הוועד המנהל הינו תהליך ארוך ומפרך שבו נלקחים בחשבון כל כישוריו ויכולותיו האישיות והציבוריות כאחד, של המועמד לתפקיד, ובחירתו של מירון נעשתה לאחר שיקול דעת תוך הדגשת היותו ראש עירייה במשך שבע שנים וכמו כן יכולותיו המשפטיות. "התכונות הציבוריות, היכולות והתובנות המשותפות של מירון ומכללת עמק יזרעאל הן שהובילו בסופו של יום לבחירתו לתפקיד", הוסיף ק', "חשוב לציין שמדובר בתפקיד חשוב ולא כל אחד יכול לכהן בו".

הוועד המנהל רצה שהאדם שיעמוד בראשו יהיה איש בעל עשייה שיכול להוביל את המכללה קדימה ועם זאת להעמיק את הקשרים עם העיר עפולה. אלא, שהמהלך בסופו של דבר לא יצא אל הפועל. כל חברי הוועד אישרו את המינוי פרט לאחד: אלקבץ. לדברי גורמים בוועד, ראש העירייה התנגד נחרצות למינוי. "אף אחד לא הבין מה קרה ולמה ההתנגדות כל כך נחרצת", הוסיף ק', "כולם היו בטוחים שאין פוליטיקה במכללה ושמערכת הבחירות כבר דעכה.

"התנגדותו הנחרצת של אלקבץ לא הייתה מובנת ולא נתפסה על הדעת. הוא התחיל באיומים ולא פסח על אף סעיף. הוא הודיע כי אם המינוי של מירון יעבור ויאושר, הוא מנתק את הקשרים עם המכללה", סיפר חבר הוועד.

החשש לפגיעה בסטודנטים
כידוע מכללת עמק יזרעאל נשענת במידה רבה על הקשרים הטובים עם עיריית עפולה, שכן מעונות הסטודנטים נמצאים בתוך שטחה המוניציפאלי של עפולה וזוכים מהמתבקש להנחה בארנונה. יחד עם זאת, המכללה מפעילה פרקטיקום שנעזר ונתמך בחברות העירוניות בעפולה, סטודנטים מהמכללה עובדים באגף החינוך בעירייה ומפעילים את נושא המלגות.

כל הגורמים האלה ואחרים נוספים מהווים קשר ושיתוף פעולה עם עיריית עפולה, וכאשר המינוי של מירון עולה על הפרק וקיים חשש כי הקשרים עם העירייה ייפגעו, המהלך לא פשוט.

"זו הייתה הפתעה מוחלטת לכולם", הוסיף לספר ק', "ההתעקשות של אבי הייתה נחרצת. כולם דיברו על כך שהוא יצא מכליו. הוא אמר שלא ישתף פעולה עם המכללה, ושאם המינוי יעבור הוא יתפטר מהתפקיד. לא לזה ציפינו מאיש ממלכתי כמותו".

אחרי שהבהיר 'הוא או אני' הציע אלקבץ להיות שותף לוועדת החיפוש שתפקידה לאתר מועמדים מתאימים.

לטענת חברי הוועד לבסוף הם נכנעו לדרישותיו ואיומיו של אלקבץ, והמינוי של מירון ירד מהפרק. "צריך להבין שחברי הוועד רואים את טובת המכללה. המכללה לא יכולה להרשות לעצמה לאבד קשרים ושיתוף פעולה עם עיריית עפולה", אמר חבר הוועד.

מירון מוותר
יצחק מירון אישר השבוע את הדברים ואמר כי אם היה נבחר היה מתרכז בעשייה, אך אם חלילה זה יגרום לבעיה עם העירייה, הוא מוותר על המינוי. "אם הייתי נבחר לתפקיד, הייתי מחזק ומעמיק את הקשרים בין עפולה למכללה, קשרים שעמלתי עליהם עמל רב במרוצת השנים.

"אני רואה בקשרים אלה תשתית אסטרטגית חשובה. אם היינו מצליחים לגרום לכך שחלק מהקמפוס יעבור אל תוך העיר עפולה ולכך שמכללת עמק יזרעאל תשמש כאוניברסיטה של הגליל, ההשלכות לכך הן אדירות. המשמעות לכך הינה שעפולה תהיה עיר שיש בה אוניברסיטה על כל המשתמע מכך.

"ביקשתי והודעתי לחברי הוועד כי אם יש סיכוי שייפגעו היחסים בין המכללה לעירייה, אז אני מעדיף לוותר על התפקיד".

למה לדעתך אלקבץ מתנגד בצורה כה נחרצת?
"אין לי הסבר ואין היגיון. אבי אלקבץ כבר ניצח בבחירות, אין סיבה שהוא יתנגד. די שיתקדם הלאה".

תגובות
ממכללת עמק יזרעאל נמסר בתגובה: "הוועד המנהל של המכללה הקים ועדת איתור לבחירת יו"ר הוועד. עו"ד יצחק מירון אכן היה אחד המועמדים הראויים לכהונה בתפקיד.

החלטה סופית בעניין זהותו של יו"ר הוועד המנהל טרם התקבלה ו