צילום: יורם כהן ראש מועצת יבנאל, רוני כהן, הכריז השבוע כי יוציא בקרוב מכרז לחברה שתגבה את תשלומי המים והארנונה מידי התושבים. ההודעה באה בעקבות הנחיה של משרד הפנים בגלל חובות כבדים של מיליוני שקלים שהצטברו לאורך השנים ולא שולמו למועצה.

בשבוע שעבר התכנסה ישיבת חירום בנושא גביית החובות של התושבים ביבנאל. בישיבה נכחו ראש המועצה רוני כהן, החשב המלווה דודו כהן ונציגות בכירה ממשרד הפנים. לאחר עיון מעמיק בממצאים הוחלט לערוך סקר נכסים במושבה שמטרתו לבדוק את תשלומי הארנונה והמים של התושבים.

בתום הבדיקה הטיל משרד הפנים על ראש המועצה הנחיה חד משמעית להוציא מכרז לחברת גבייה שתהיה אמונה על נושא גביית התשלומים שהצטברו עם השנים וטרם הוסדרו עם המועצה.ביבנאל גרים כ-2,049 תושבים. מדובר ביישוב דתי שרבע מתושביו הם חסידי ברסלב המהווים כ-530 מאוכלוסיית היישוב. המצב הנוכחי מהווה בעיה ממשית למועצה בכלל ובפרט לעומד בראשה. החובות נאמדים כיום בכשלושה וחצי מיליון שקל תשלומי ארנונה, וכ-600 אלף שקל תשלומי מים.

בהיעדר פיקוח עיקש ואינטנסיבי בגביית תשלומי החובות, מועצת יבנאל עלולה להתפרק או שתתאחד עם מועצת גליל תחתון. אפשרות אחרת היא שמשרד הפנים יזמן ועדה קרואה שתבריא הגירעון הכספי ביישוב.

בתחילת השבוע פרסם כהן מודעה ברחבי היישוב והודיע כי בימים הקרובים יצא מכרז לחברת גבייה שתגבה את הכספים מהתושבים. כהן מציין כי מרגע שנכנס לתפקיד פעל להוריד את אחוז החובות שהצטבר ב-20 אחוז, אולם גורמים בכירים מטעם משרד הפנים דורשים ממנו להשקיע מאמצים רבים בנושא, ולכן הפתרון המעשי הוא חברת גבייה.

"חברת הגבייה תגבה בצורה אינטנסיבית יותר", אמר השבוע כהן, "יש לציין כי זו הנחיה מפורשת של משרד הפנים. אני פרסמתי לתושבים את עיקרי הדברים וביקשתי מהם להגיע להסדר בתשלום החובות על מנת להימנע מעיקולים לא נעימים של חברת הגבייה".

תושבי יבנאל נשמעו השבוע המומים לנוכח המצב הקשה אליו נקלעה המועצה. אחד התושבים, מאיר ממן, אמר: "אנו מקווים שיבנאל תמשיך לעמוד על הרגליים, בזכות זה שכל מי שמחויב בכספים למועצה יסדיר את החובות במהרה. לא ידענו שהמצב כל כך חמור שדורש טיפול חיצוני של משרד הפנים".

ממשרד הפנים נמסר בתגובה: "במשרד הפנים קיימת הנחיה קבועה לפיה כאשר רשויות שבהן לא מצליחה הרשות לגבות בכוחות עצמה את חובות הארנונה והמים מתושבים שמשתמטים מחובתם בחוק, יש להפעיל חברת גבייה שתסייע בידי הרשות לגבות חובות אלו ובכך לאפשר מתן שירותים נאותים לתושבי הרשות".