צילום: רוני חסיד בתערוכת החקלאות הבינלאומית 'אגריטך 2009' יוצג חיישן רטיבות קרקע חדשני שמאפשר חיסכון משמעותי בשימוש במים להשקיה. החיישן פותח עבור נ.א.ס.א – סוכנות החל האמריקאית והותקן בהצלחה על הזרוע הרובוטית של החללית 'פניקס', שנחתה על המאדים. בעקבות ההצלחה, הוא הותאם לשימוש מסחרי ויוצג בתערוכה בפני קהל המבקרים מהארץ ומהעולם.נחתת החלל פניקס הגיע אל פני המאדים ב-26 במאי 2008. הפניקס נחתה בקוטב הצפוני של הכוכב כשהיא מצוידת בכף גדולה לנבירה בקרקע הקפואה, במעבדה לבדיקת דגימות הקרקע ובמערכות מחשוב המאפשרות לטכנאי נאס"א לשלוט בפעולתה מבסיס הסוכנות ביוסטון, טקסס. חיישן רטיבות הקרקע שפותח עבורה, נועד לזהות סימני מים על המאדים.

חיישן זה משווק כיום בארץ על ידי חברת 'אגרולן' ממושב נוב ברמת הגולן. חברת אגרולן משווקת מגוון מוצרי מדידה לחקלאות, וחלק ניכר ממוצריה הם חיישני רטיבות קרקע מסוגים שונים. החיישן החדש מהווה קפיצת מדרגה מבחינת היעילות והדיוק.

"מרבית חיישני הרטיבות הקיימים בשוק מודדים נקודתית נפח קרקע קטן, שאינו מייצג בהכרח את המצב הכללי בקרקע. לכן כדי לקבל מידע מהימן, נדרשים מספר חיישנים שיש לפזרם על פני השטח. החיישן
החדשני מודד את הרטיבות בנפח קרקע גדול פי חמישה, ולכן התוצאה מייצגת למעשה את סביבת הגידול", אמר מנכ"ל החברה, יהודה גליקמן.

מנכ"ל אגריטך, דני מאירי, רואה בחיישן החדש חלק מהמאמצים לייעול וחיסכון במים בחקלאות. "האמצעים לייעול ההשקיה וחיסכון במים יהיו אחד הנושאים המרכזיים שיעניינו את המבקרים בתערוכה", אמר מאירי, "מצוקת המים אינה נושא ישראלי בלבד. מדינות רבות בעולם סובלות משגיונות האקלים וצמצום צריכת המים תאפשר להם להגדיל משמעותית את אספקת המזון לאוכלוסיה, גם באזורים מדבריים וחצי מדבריים".