צילום: יצחק אלהרר "סקופ 80" מנכ"ל משרד הקליטה, ארז חלפון, ביקר השבוע בנצרת עילית. במהלך ביקורו אישר לראש העירייה, שמעון גפסו, להרחיב את תכניות העלייה הקהילתית שיזם האחרון.

חלפון הגיע לבניין העירייה וקיים פגישת עבודה עם גפסו. בפגישה השתתפו מ"מ ראש העירייה עדי ברקו, מנהל מחוז הצפון במשרד הקליטה משה הראל, מנהלת אגף הקליטה בעירייה טניא מקרוב, וגורמי קליטה נוספים.גפסו הציג נתונים על המצב הסוציו אקונומי של אוכלוסיית העולים וסיכם את פעילות הקליטה של העירייה. כמו כן, ביקש ראש העירייה ממשרד הקליטה הגדלה משמעותית של מספר העולים בשנת 2009. הוא הדגיש את הצרכים הדמוגרפים והרכב האוכלוסייה בעיר. "ההתיישבות בנצרת עילית היא ערך לאומי והמדינה חייבת לקחת אחריות", אמר גפסו.

חלפון השיב: "אין ספק כי הממשלה צריכה לתת עדיפות לאומית לנצרת עילית כפי שעשתה בערים לוד, רמלה, עכו ודימונה". המנכ"ל אמר, כי תוכניות העלייה הקהילתית לשנת 2009 יאושרו בשבוע הקרוב ולנצרת עילית תינתן עדיפות.

מקרוב סיפרה על מצבם הכלכלי הקשה של משפחות העולים, גם כאלה שנקלטו לפני למעלה מ-10 שנים. "ילדי העולים מתמודדים עם מציאות מורכבת ועד היום הודפים את קשיי הקליטה של הוריהם", אמרה מקרוב וציינה כי ההורים הקדישו את רוב זמנם עם הגעתם לארץ במקומות העבודה, וחיפוש אחר פרנסה בעוד שהילדים נותרו מאחור.

"בנצרת עילית יש נוער מצוין אבל צריך להעמיק בו את תחושת הישראליות", אמר גפסו, ומנכ"ל משרד הקליטה הבטיח לסייע גם בנושא פעילות תנועות הנוער בעיר.

יצוין כי בשנת 2008 קלטה נצרת עילית כ-100 עולים בלבד. בעירייה אומרים כי מספר זה הוא הנמוך ביותר שידעה העיר ב-52 שנותיה. חלפון נתן תחזית אופטימית, ולדבריו מגמת ההאטה והעלייה השתנתה בשלוש השנים האחרונות וב-2009 צפויה עלייה משמעותית בהיקפי הקליטה בארץ.