צילום: שרון צור קורת עץ במשקל 200 ק"ג נותקה בסוף השבוע שעבר ממקומה בפארק העירוני בעפולה והתרסקה על הקרקע. למזלם של התושבים, לא היה אף אדם בקרבת מקום ובנס לא נגרם נזק. הנהלת הפארק סגרה את המקום באופן מיידי עד להודעה החדשה.

בינתיים, בעירייה בחרו להתעלם מהנושא. מאות מיליוני שקלים הושקעו בעת בניית הפארק העירוני בעפולה לפני כשנה וחצי. מדי יום מגיעים לפארק מאות תושבים העיר, וגם מחוצה לה, לשם פעילויות שונות, אולם אף אחד לא תיאר לעצמו שלמרות ההשקעה המרובה, תשתחרר אחת מקורות העץ במשקל 200 ק"ג מכבלי הברזל, הנמצאת באזור משחקי הילדים, ותתרסק על הקרקע.

יש לציין, כי בפארק פזורות עוד כ-20 קורות עץ מסוג זה, ונראה כי גם הן אינן בטוחות מפני קריסה, בדומה לקורה שקרסה בשבוע שעבר.בהנהלת המקום הבינו כי מדובר במחדל בטיחותי, והחליטו לסגור את הפארק מפני כל פעילות מצד התושבים עד שיתבררו הסיבות שהובילו למחדל. אולם, לצד הדאגה שהפגינו, נראה שדווקא בעירייה מנסים להתנער. שם בחרו שלא לחשוף את מי שעומד מאחורי התקנת קורת העץ ומי ניהל את הפרויקט.

"להערכתי, הסיבה שהעירייה אינה משתפת פעולה נעוצה בעובדה שככל הנראה יש מה להסתיר", טען גורם בכיר בעירייה. "הרי מישהו צריך לתת כאן את הדין, מישהו בעירייה חתום על הפרויקטים הללו. לא משנה העובדה שלא קרה אסון כי במצב אחר יכולנו לדבר היום על הילד שנפצע אנושות או על המשפחה שנמחצה למוות. העובדה שלא קרה אסון אינה פותרת את מתן הדין על האירוע ובמידה שהעירייה אינה רוצה לחשוף את הפרטים, הרי שישנן ערכאות משפטיות, ואני סמוך ובטוח שישנם אנשים שיפנו לשם".

הידיעה בדבר נפילת הקורה התפשטה כמו אש בשדה קוצים. "אני לא תושב עפולה, אבל אני מרבה לבקר עם ילדיי בפארק", אמר אמיר משה תושב האזור, "אני חושב שזו האחריות הציבורית של העירייה להודיע על סיבת סגירת הפארק. אחרי ששמעתי על המקרה אשקול אם להגיע שוב לפארק. מדובר באירוע חריג בכל קנה מידה".

קללת הדתיים
נכון לעכשיו נראה כי אף אחד לא ממש יודע את הסיבה לקריסת הקורה, אך גורמים בעירייה טוענים כי לא יכול להיות שמדובר בהתעייפות החומר, משום שרק לפני שנה וחצי הותקנו הקורות. כמו כן, יש הטוענים כי הסיבה לכך נעוצה, ככל הנראה, בליקויי עבודה מצד מי שהיה אמון על בנייתם והצבתם בפארק, מתוך הרצון לסיים מהר את העבודה.

כזכור, בעירייה מיהרו לפתוח ולחנוך את הבריכה העירונית בעפולה עילית בטקס מרשים ובהופעות אומנים, אולם גם אז, חודשים ספורים לאחר פתיחתה, דרש משרד הבריאות לסגור את הבריכה לאלתר, לאחר שנתגלה כי לא הומצאו האישורים לפתיחתה, וכי נמצאו בה ליקויי תברואה רבים. "די לפזיזות ולחיפזון שמנהיג את בכירי העירייה", אמר בכיר בעירייה, "לא די בכך שמקימים פרויקטים, צריך גם להיות ערבים לשלום התושבים".

אך בנוסף למהירות והרצון להרשים בעשייה, נראה כי יש גם מי שטוען כי האירוע התרחש בגלל קללתם של הדתיים, שהגיעה בעקבות החלטתו של אלקבץ לעבד את האדמה ולנטוע צמחים ופרחים דווקא בשנת שמיטה. הדתיים לא ראו את המעשה בעין יפה והגדירו את המקום כמקולל.

מעיריית עפולה נמסר בתגובה: "לפני כשנה לערך ולאחר תקופה כה אינטנסיבית, הוחלט כי משבוע שעבר יתבצעו בפארק ובמתקנים שבו טיפול ואחזקה שוטפת. הפארק סגור על מנת למנוע אי נעימות ממבקרים.

"בשבוע שעבר, בעת ביצוע האחזקה השוטפת וכתוצאה ממזג האוויר החורפי שהיה, השתחרר חלק מקורה ברחבה הרב תכליתית. הנושא טופל במיידית בשילוב כל בעלי המקצוע המתאימים. בימים הקרובים ייפתח הפארק".