צילום: טל הר מזג האוויר הסוער בכל רחבי הארץ בסוף השבוע נמשך גם היום: גשם חזק ממשיך לרדת ומאגרי נחלי הגולן מתמלאים. בשורת הגשמים ביטלה את ועדת החירום שהייתה אמורה להתכנס בנושא הבצורת. במקום זאת, יצאו החקלאים להתפעל מהגשם השוטף. מבחינת החקלאים בגולן, סוף השבוע האחרון הפך את המגמה.

אלא שמזג האוויר מביא עימו גם נזקים לא מעטים. בהרצליה נתקלו התושבים בתקלות לא מעטות של מערכת הרמזורים ונוצרו שיבושים בתנועה בצמתים מרכזיים בבוקר. אחד הרמזורים, במפגש הרחובות בן גוריון-העצמאות, שותק לגרם לעומס. במוקד העירוני אמרו כי הם מודעים לתקלה.אמש חדלו לעבוד גם כמה רמזורים באזור התעשיה הרצליה פיתוח, כשהמסוכן שבהם הוא צומת הסירה הגדול. מכוניות רבות נתקעו באזור, בעודן מנסות לפלס את דרכן בגשם השוטף. למרות הסכנה הברורה, לא הוצבו שם, ולא בנקודות אחרות באזור התעשיה, שוטרים שיכוונו את התנועה. לבסוף התקלה הוסדרה על ידי עיריית הרצליה.

בגולן מרוצים
חקלאי הגולן בירכו על הגשמים. החקלאות בגולן שונה ממקומות אחרים בארץ, מבחינת צריכת המים. אין לה כמעט אפשרות להסתמך על מי קולחים, והיא תלויה כמעט באופן בלעדי במילוי של מערכת המאגרים במי השיטפונות. עד לשבת האחרונה המאגרים היו כמעט ריקים, אך הגשמים האחרונים שינו את פני הדברים.


המים הציפו את הרחובות (צילום: נטע בן כנען)

טל הר, חקלאי מגבעת יואב, יצא בשבת לראות את הזרימות. "זה פשוט מדהים", הוא אומר. "הייתי בציר המפלים וראיתי את הזרימה לתוך מאגר בני ישראל. כמויות אדירות של מים זרמו לתוך המאגר. הוא אמנם לא מלא עדיין, אבל הוא מתמלא בקצב מהיר".

גם בנהריים היה שטפון - לראשונה מאז 2003 (צילום: אבנר רון)

מנכ"ל מי גולן, צוקי דויטש, הוסיף כי "קשה כרגע לתת הארכת מצב מדויקת לגבי המאגרים, כי הזרימות נמשכות כל הזמן. ברור לנו שהמאגרים הקטנים יותר יתמלאו לגמרי. כבר עכשיו, במאגר דבש יש שלושה מיליון מטר קוב מים מתוך 3.6 מיליון, שזו הקיבולת המכסימלית שלו.

"הסופה האחרונה מבטיחה לנו שנוכל לעבור את השנה לפחות באותה רמה שעברנו את השנה אשתקד. כלומר, נוכל להציל את המטעים. מספיקה לנו עוד סופה חורפית טובה, כדי שכל המאגרים יהיו מלאים עד גדותיהם. במקביל, אנחנו ממשיכים להיערך לקידוחים באזור שמיר, כדי להיות פחות תלויים במאגרים העיליים".