צילום: אבנר לוטן צפת היא אחד המעוזים הראשיים של חסידות ברסלב. ניתן לראות אותם במקומות רבים ברחבי העיר. הם בולטים בכיפותיהם הסרוגות הגדולות והלבנות ועליהן הכתובת "נחמן מאומן". אחד המוטיבים המזוהים ביותר עם חסידי ברסלב זו הכתובת "נ-נח-נחמן מאומן", שהפכה להיות סוג של איקון תרבותי.

יש בצפת אנשים שהזדהותם עם הרב נחמן, ואם הצורך להאדיר את שמו, גורמת להם להשחית כל חלקה טובה. ניתן למצוא את הכתובות האלה על קירות אבן לא מעטים, כאשר צועדים מכיוון התחנה המרכזית אל מכללת צפת.

אבל לא רק את הכתובות ניתן לראות, אלא גם את הניסיון הנואש של העירייה למחוק אותן, שכן מדובר בקירות אבן, שקשה להחזירם למצבם המקורי. וכאילו לא די בזה, החליטו לאחרונה המשחיתים להתעלל גם בשלט שהציבה העירייה מול בית בוסל. זהו שלט זיכרון שמאפשר לעוברים ושבים ללמוד את ההיסטוריה של בית בוסל.בית בוסל הינו מבנה שנחנך בשנת 1904 ושימש בראשית דרכו כבית חולים של המיסיון הבריטי. בשנת 1944 נמכר המבנה לקופת חולים כללית שהפכה את המקום לבית הבראה שנקרא על שם יוסף בוסל, ממייסדי קיבוץ דגניה. בזמן מלחמת העצמאות שימש המבנה ללוחמי חטיבת יפתח, ועם תום המלחמה חזר המבנה לייעודו כבית הבראה. מאז 1984 עומד המבנה שומם ומוזנח, ונמצא בסכנת קריסה. עיריית צפת הכינה תוכנית לשיקומו, אך זו לא יצאה עדיין לפועל.

מישהו, שכנראה לא ממש מתלהב מהרעיון הציוני, ומעדיף על פניו את משנתו של רבי נחמן, החליט לרסס את השלט של בית בוסל במילים "אני בוחר ברבי נחמן" ו"ציונים לעזאזל". על קיר האבן שמאחורי השלט, הופיעה בגדול הכתובת, 'נחמן מאומן'. ספק אם רבי נחמן מברסלב היה רווה נחת מסוג כזה של השחתה.

אחת מאמרותיו הידועות היתה "אם אתה מאמין שיכולים לקלקל, תאמין שיכולים לתקן". האם אחד מחסידי ברסלב ייקח על עצמו לתקן את הנזק שנעשה לשלט, ולשמו של בית בוסל? או ששוב העירייה תצטרך לעשות זאת.

מ"מ דובר עיריית צפת, שלמה חדד, אמר כי "זו תופעה מגונה, וזה מטרד גדול לעירייה. זה מעשה שנעשה ברגע אחד, וקשה מאוד לתפוס את המשחיתים בשעת מעשה. העירייה משתדלת לתקן את הנזקים, אבל חבל מאוד שאלה הם הדברים שעובדי העירייה צריכים לעסוק בהם".

מפקד משטרת צפת, סגן ניצב עמוס שמעוני: "עדיין לא התקבלה כל תלונה בנושא, במידה שתתקבל מהעירייה או כל גורם אחר, הנושא יטופל".