צילום: אבנר לוטן מלון רון הוא אחד המלונות הוותיקים בצפת. הוא הוקם על ידי משפחת ראובני עוד לפני 50 שנה, והוא ממוקם באזור יפהפה בלב העיר, סמוך לגן המצודה. אבל בשנים האחרונות מיקומו זה היה לו לרועץ.

מכללת צפת, שגדלה והתפתחה בשנים האחרונות, הביאה לכך שאזור המכללה והמלון שנמצא בקרבתה הפכו להיות מקום מבוקש מאוד לחניה. סטודנטים שמגיעים ללימודים מחנים את רכבם בכל פינה שהם רק מוצאים. הדבר הביא לכך שהגישה למלון נחסמת לאוטובוסים ולמשאיות אספקה.

כשהגיעו מים עד נפש פנה בעל המלון, אמנון ראובני, לעו"ד משה חניא, כדי שייצג אותו מול הגורמים האחראים על הנושא. ב-31 באוקטובר 2008 כתב עו"ד חניא מכתב למהנדס העירייה, יחזקאל רובין, ובין השאר כתב: "הכניסה למלון רון בצפת, מלון המתפרנס ומביא כבוד לצפת, וקיים עשרות שנים, הינה דרך רחוב הפלמח בלבד. הכביש צר מאוד, והתוואי בלתי ניתן לשימוש רכבים.

"בכך נמנע ממרשי שימוש סביר של המלון ואורחיו להגיע למקום, ונגרם לו נזק רב מאוד. אלה שבאים מרחוב הפלמ"ח, נוסעים כאשר בכביש הצר חונים משני צידיו. אוטובוסים, כולל אלה המסיעים ילידים למוסד החינוכי של הרב דרשן, ואוטובוסים ושאיות אספקה למלון נתקעים וגורמים לסבל בל יתואר. כל שעל העירייה לעשות, הינו תמרור ושילוט מתאים כי החניה אסורה בשני צדי הכביש".

מכתב ברוח דומה נשלח גם למפקד משטרת צפת, רפ"ק עמוס שמעוני. אך לדברי ראובני, לא העירייה ולא המשטרה פעלו בנדון.לבעיה שני מוקדים. האחד בכניסה מרחוב הפלמ"ח לרחוב חטיבת יפתח המוביל למלון. הכביש צר מאוד ואוטובוסים לא יכולים לעבור. המוקד השני הוא אזור המלון והירידה ממנו לכיוון רחוב ירושלים. זה אחד המקומות הקרובים ביותר למכללה, ושם הסטודנטים חונים על כל מטר פנוי.

איפה המשטרה?
אמנון ראובני ניהל לא מעט ויכוחים עם הסטודנטים והפציר בהם שיזיזו את מכוניותיהם, אבל לשווא. "נגרמים לי נזקים כספיים גדולים", אמר השבוע, "כל פעם שמגיע אוטובוס עם תיירים, אני צריך לרדת עם הטנדר ועוד עובד או שניים כדי להעמיס את המזוודות ולהעלות אותן למלון. תאר לך מה זה להעמיס ולפרוק מזוודות של 50 איש או יותר. בנוסף לכך, התיירים עצמם צריכים לעלות את כל העלייה התלולה מרחוב ירושלים עד למלון. לא פלא שמדריכי הטיולים מעדיפים להלין את התיירים במקומות אחרים.

"היו לי הרבה ויכוחים עם הסטודנטים. כשהערתי להם, הם אמרו לי, 'זה לא מגרש חניה שלך', למרות שאני בכספי מימנתי את הקמתו. היו גם כאלה שהחליטו להתנכל אליי. הם ניקבו לי את הצמיגים ברכב. אני לא מבין איפה העירייה והמשטרה בסיפור הזה.

"אין לי שום דבר נגד מכללת צפת. אבל אי אפשר להקים מכללה ולא לדאוג למקומות חניה. יש פתרון לבעיה הזו, והוא לא יותר מדי מסובך. הוא מצריך רק שיתוף פעולה של הנהלת המכללה, העירייה והמשטרה. באזור השוק יש רחבה גדולה מאוד, שפרט לימי רביעי, היא פנויה. הסטודנטים יכולים להחנות שם את רכביהם, וללכת משם ברגל עד למכללה. אני לא מבקש שום פריבילגיה עבור המלון. כל מה שאני רוצה, זה שתהיה גישה, לא ברור לי למה העניין לא טופל עד היום".

מעיריית צפת נמסר: "לאחרונה ביקרה בצפת שרת התיירות, רוחמה אברהם, והיא אישרה את התוכנית לפיתוח התיירותי של האזור, כולל פתרון בעיית החניה. על פי התוכנית יוקם מגרש חניה באזור המצודה, לשם אמורים להגיע האוטובוסים עם התיירים. התיירים יתחילו משם את הסיור שלהם בעיר וירדו לרחוב ירושלים, ומשם לקרית האמנים. האוטובוסים יאספו אותם באזור שמתחת קרית האמנים ברחוב קרן היסוד. כך הסוחרים ברחוב ירושלים יוכלו ליהנות מתנועת המטיילים בעיר.

"כמובן שהגשמת תוכנית זו תצריך פתרון לתנועת האוטובוסים ברחוב חטיבת יפתח, שמוליך לכיוון החניה המתוכננת, ובכך תיפתר גם בעייתו של מלון רון. יחד עם זאת, אמנון ראובני לא צריך להמתין להגשמת התוכנית, אלא להתקשר לאגף הפיקוח, ולבקש שפקחי העירייה יגיעו למקום לרשום דו"חות לכל מי שלא חונה כחוק".

מפקד משטרת צפת, סנ"צ עמוס שמעוני: "לגבי מכתבו של עו"ד משה חניא, כל פניה שלו למשטרה נענית ישירות אליו. מעבר לכך, כל תלונה שתתקבל בנוגע לחנייה שלא כחוק, תטופל".

מכללת צפת: "אנחנו בתהליכי בניית מגרש חנייה ל-80 כלי רכב לסטודנטים. בנוסף, ניסינו בעבר שהסטודנטים יחנו בשוק, אך ללא הצלחה. נמשיך לפעול בנושא עד שיימצא פתרון".