צילום: שרון צור בשנה שעברה התחיל לפעול בנצרת עילית פרויקט 'עיר ללא אלימות', שמטרתו היא לעודד שימוש בערכים של כבוד הדדי, סובלנות, דיאלוג, משא ומתן. בעירייה מציגים את פועלה למען יישום הפרויקט, במשטרה מאשרים שחלה ירידה ניכרת בתחומי אלימות מסוימים בתקופה בה פועלת התכנית, אך גם דואגים להציף מעל פני השטח את האלימות נגד השוטרים שהתגברה.

בשנת 2008 החליט משרד החינוך ליישם את התכנית למניעת האלימות בקרב בני הנוער, 'עיר ללא אלימות', במספר ערים בארץ. אחת מהן היא נצרת עילית, כאמור, והיא מיושמת במספר בתי ספר עירוניים בהם בחרה העירייה. אחד מיעדיה המרכזיים הוא לא אחר מאשר ייסוד תשתית עירונית להתמודדות עם האלימות, על מנת להפחית את האלימות בקרב בני הנוער בהדרגתיות.בעירייה נצרת עילית חוככים ידיים בהנאה, ומציגים לראווה את השיפור שחל בעיר. הם לא שוכחים לציין כי לצד הירידה בפשיעה מצד בני הנוער, עלתה המעורבות של העירייה בנושא וזו הגיעה בדמות מעורבות מוגברת יותר של שירותי הרווחה בעיר, פעילות מוגברת יותר של השיטור המשולב ברחבי העיר, הנחת מצלמות אבטחה במקומות הומים.

אחד מבתי הספר שנבחר לשמש כפיילוט בתכנית הוא בית הספר 'כסולות'. מאז תחילת התכנית נרשמה ירידה של 45 אחוז בכמות אירועי האלימות המילולית בקרב התלמידים. אך הירידה המשמעותית יותר באה לידי ביטוי דווקא במקרי האלימות הפיזית – שם נרשמה ירידה של 70 אחוז ביחס לשנת 2006.

יש לציין, כי במקביל לנתונים הללו ניכר כי יותר ויותר בני נוער המוגדרים כמי שנמצאים בסיכון, נוטלים חלק בפעילות נוער במסגרת תנועות הנוער בפועלות בעיר. הנתונים מצביעים על עליה של 80 אחוז בפעילות תנועת המד"צים (מדריכים צעירים), עלייה של 50 אחוז בפעילות בני נוער במגרשי ספורט בעיר, עלייה של 47 אחוז בהשתתפות במועצת הנוער.

המשטרה: "לא מורגשת השפעת התכנית"
במשטרה מאשרים את הירידה באלימות, ומנתונים שהציגו שם לאחר שערכו השוואה בנושא בשנים 2006-2008, עולה כי ישנה ירידה של 23 אחוז משנת 2006 בעבירות הקטטות, ירידה של 25 אחוז בעבירות סמים, ירידה של 13.5 אחוז בביצוע עבירות מין, ירידה של 20 אחוז בביצוע עבירות רכוש על ידי נוער, ירידה של 33 אחוז בתקיפות עובד ציבור, ירידה של 8.3 בביצוע עבירות תקיפה וכמו כן ירידה של כשמונה אחוז בביצוע עבירות נוער.

יחד עם זאת, דואגים במשטרה להדגיש כי נרשמה עלייה מדאיגה דווקא בעבירות נגד שוטרים. בשנת 2008 נרשמה עליה של 56 אחוז בתקיפת השוטרים ביחס לשנת 2006. כמו כן, 50 אחוז מבני הנוער נחשפו לסמים, ולמעלה מ-69 אחוז נושאים פגיון על גופם.

באגף הרווחה בעירייה מדגישים כי מורגשת עלייה של כתשעה אחוז בטיפול באלימות נגד זקנים. כמו כן, נרשמה עלייה של 71.25 אחוז בטיפול במקרי התעללות והזנחת קטינים.

מפקד תחנת משטרת נצרת עלית, רפ"ק לוטפי פלאח אמר כי "מאז שהתוכנית התחילה לפעול, לא מורגשת השפעתה, מאחר שהמשטרה התנהלה לפני התוכנית ובמהלך התוכנית על אותם בסיסים ולא השתנו הדברים במשאבים. מה שכן מורגש הם יחסי העבודה בין הרשות המקומית ושאר משרדי הממשלה בעיר לבין המשטרה. הקשרים בין הגופים התחזקו יותר וישנו קשר רציף בין הצדדים".

מנהל אגף החינוך, דני גילדין מסביר כי "התוכנית תסייע בעתיד לצמצום האלימות והגברת הביטחון אם ייתנו לה להגיע לבשלות. קרי, מימון של חמש שנים לפחות שיאפשר הטמעה רצינית ומקיפה של התוכנית, כל פרק זמן קצר יותר ימוסס את התוכנית ויגרום לה להתפוגג עם הזמן".

מנהלת אגף הרווחה בעירייה, אדריאנה כרמי, מוסיפה כי "התוכנית חידדה את המחויבות והאחריות של כל בעלי התפקיד באגף לנושא, ושדרגה את מנגנוני הפעולה בנושא זה בתוך האגף ומחוצה לו. מאז שהחלה לפעול התוכנית ישנה הכרה בנושא על ידי כל הארגונים, נבנתה תשתית של עבודה מערכתית בין ארגונית רחבה באמצעות ועדה עירונית שהגבירה את שיתוף הפעולה. ננו ניצנים ראשונים של אמון, חלוקת אחריות ויצירת מחויבות לתהליך".