צילום: רמי רבינוביץ' מנגינת נדודים: פסטיבל למוסיקה קאמרית התקיים בסוף השבוע באילת, ובמסגרתו השתתפו לראשונה ילדים צעירים מפרויקט 'המוסיקאים של מחר' של המושבה הצפונית מגדל.

פרויקט המוסיקאים של מחר מתקיים בחסות הכנר והמנצח הנודע, מקסים וונגרוב, שהקים את הפרויקט מיד לאחר מלחמת לבנון השנייה במטרה לחזק ולהעצים את האוכלוסייה בצפון הארץ. מטרת הפרויקט היא להכשיר דור חדש של כנרים צעירים בישראל, שיהווה תשובה לצעירים היפנים שהחליפו בשנים האחרונות בצמרת הנגינה העולמית בכינור את הנגנים היהודים דוגמת מינץ, פרלמן, חפץ ואחרים.

ביחד עם ד"ר אנה רוסונובסקי, שניגנה 30 שנים בתזמורת הפילהרמונית, רקם החלום עור וגידים וכיום לומדים בבית הספר למוזיקה של המתנ"ס במגדל 80 תלמידים מכל אזור הצפון, מהם 15 הנחשבים למוכשרים ומצטיינים במיוחד בנגינה בכינור.


ג'ניה גרשיקוב (צילום: רמי רבינוביץ')

כאמור, בסוף השבוע השתתפו ילדי הפרויקט בפסטיבל באילת, והם נגנו בקונצרט הסיום של כיתות האומן. ג'ניה גרשיקוב (9) ומרקו קארלינסקי (8) פתחו את הקונצרט כסולנים בקונצ'רטו של ויואלדי, לשני כינורות בלה מינור ואחריהם ניגנו את 'הסימפוניה הסקוטית' של מנדלסון ואת הקונצרטו המשולש של בטהובן.

"יחודו של הפרויקט בא לידי ביטוי בהישגים המוזיקאליים יוצאי הדופן של הילדים המשתתפים בו, שרובם ככולם הופיעו כבר בתחרויות וקונצרטים בינלאומיים דוגמת תחרות הכנרים הבינלאומית, 'קנטי גראנד פרי', שהתקיימה בבולגריה שבמהלכה זכו הילדים להופיע כסולנים עם תזמורת הפסטיבל וזכו במקום הראשון בתחרות", סיפרה ד"ר רוסונובסקי.

"אך הישג אחר, חשוב לא פחות הוא המסר החברתי של הפרויקט – רוב הילדים המנגנים בו מגיעים ממשפחות מעוטות יכולת והם משלמים מחיר סמלי ביותר עבור השתתפותם בפרויקט. המחיר כולל הסעות מכל רחבי הצפון לשיעורים במגדל, ארוחת צהריים חמה לפני השיעורים וכן את שיעורי הנגינה המתקיימים מדי יום ולמשך שעות ארוכות", אמרה ד"ר רוסונובסקי.

המצוקה הכלכלית של הילדים נעלמת על סף הכניסה לבית הספר. שיטת הלימודים במקום ברורה וחד משמעית, כאשר הילדים משקיעים, החל מגיל צעיר ביותר לפחות שלוש שעות לימוד ואימון ביום, ובמשך כל השבוע. בתמורה למחויבותם ולהשקעה הרבה הם מקבלים כלי נגינה, תמיכה כספית, הסעות לבית ובחזרה ועוד.

"למעשה, הפרויקט הוא הסיכוי היחיד לפתח את הפוטנציאל המוזיקאלי העצום שיש לילדים, שבכל מקום אחר בפריפריה, ספק אם הייתה להם אפשרות לממש ולממן את הלימודים היקרים", הוסיף רמי רבינוביץ' מנהל מתנ"ס מגדל. "התלמידים נהנים מהרמה המקצועית הגבוהה ביותר שכנר יכול לקבל ובמחיר מסובסד".