צילום: סבסטיאן שיינר לקראת חג פורים, שיתקיים בשבוע הבא, מגבירה המשטרה את המאמצים למנוע מכירה של נפצים וקפצונים מסוכנים לילדים. ביום שני השבוע נתפס נער בן 17 מחצור הגלילית, כשברשותו 1,500 נפצים. הנער לא היה מוכן לומר מהיכן קנה את הנפצים הללו, אך הודה כי התכוון למכור אותם לילדים ביישוב.

נושא מכירת הנפצים והצעצועים המסוכנים זכה להתייחסות המחוקק, כאשר בחודש מרץ 2008 עברה הצעת חוק בקריאה טרומית על איסור על יבוא נפצים ומכירתם. העוברים על החוק צפויים לארבע שנות מאסר על המשחקים בצעצועים המסוכנים ושבע שנות מאסר על היצרנים והיבואנים.

עד לחקיקת החוק נאסר הייצור, הייבוא והמכירה של הקפצונים, הזיקוקין ושאר חומרי הנפץ הזעירים, על ידי צו שהוצא לפי חוק הפיקוח על מצרכים. מכוח הצו נאסר המסחר בצעצועים אלה בחוקי עזר עירוניים, אך בפועל כמעט שלא נאכף הדבר בידי הפקחים העירוניים, או בידי משרד התמ"ת, הממונה על חוק הפיקוח.

בעקבות מעצר הנער אמר מפקד תחנת ירדן, רפ"ק אבי מאור: "אנחנו רואים בחומרה את התופעה הזו, ויש בכוונתנו לבצע ביקורות בחנויות שונות בהן יש חשד להימצאות נפצים, או כל צעצוע אחר שיש בו סיכון לילדים. האיכות של הנפצים שנמכרים לילדים היא בדרך כלל לא טובה במיוחד, ולא פעם קורה שהילד מדליק את הנפץ, ומנגנון ההשהיה לא תקין, ואז הנפץ מתפוצץ לו ביד".

ד"ר שוקרי קסיס, מנהל מחלקת הפלסטיקה בבית החולים זיו בצפת, מוסיף כי "מדי שנה מגיעים לבתי החולים בארץ ילדים הסובלים מפציעות וכוויות בדרגות שונות, כתוצאה משימוש בחומרים מסוכנים המציפים את השוק. תחפושות לא בטיחותיות ודליקות ומשחקים מסוכנים כמו פיקות ונפצים, עלולים לגרום נזק רב.

"הפגיעות השכיחות הן כוויות ידיים בדרגות שונות הנגרמות מפגיעת נפצים. לעיתים, נדרש חיכוך מזערי בכדי להדליק את הנפצים ולגרום לנזק. בשנה שעברה ילד בן 11 נכווה קשה בירכו, לאחר שהתפוצצו בכיסו נפצים כתוצאה מחיכוך. במקרה נוסף, ילד בן שמונה נפגע מנפץ והרופאים נאלצו לקטוע את כף ידו".