באדיבות עיריית בית שאן עיריית בית שאן מתקשה לעצור את שרשרת הצרות הפוקדות אותה בחודשים האחרונים. צ'קים שחוזרים, עיכובים בתשלום המשכורות, ניתוקים של זרם המים בעיר וספקים שהפסיקו לעבוד עם העירייה, הם רק חלק מרשימת בעיות שנאלץ ראש העירייה, ז'קי לוי, להתמודד איתן בשלושת החודשים האחרונים מאז נבחר לקדנציה נוספת לראשות העיר.

מצבה העגום של בית שאן והגירעון הכבד בו היא שרויה (130 מיליון שקל), היה ידוע גם בקדנציה הקודמת, אולם כיום נדמה שלוי מתקשה לעצור את הסחף. בחודש שעבר, לאחר איחור רב בתשלום משכורות דצמבר, הצליח לוי לגייס מענק ממשרד האוצר לשלם את המשכורות לעובדים. אבל הסרט הרע חזר, ונכון לעכשיו העובדים טרם קיבלו את משכורות חודש ינואר.

עובד עירייה ותיק במחלקת הניקיון אמר השבוע: "ראש העירייה אמור לקבל תקציבים מיוחדים לפיתוח תחומים חשובים כגון חינוך ונוער, החשש העיקרי הוא שהכספים שיועדו לכך יועברו לתשלום המשכורות. מה יועילו בזה שהמשכורות ישולמו אבל החינוך והנוער ייוותרו מאחור?".

חברי מועצה דימו השבוע את המצב אליו נקלעה העירייה ל'אדם החולה על הבוספורוס'. "כישלונה של העירייה מבחינת ההתנהלות הכלכלית וסדרי המינהל ביחס לערים אחרות, גורמים לנו לאבד כל אמון בראש העירייה וכל תקווה שיציל את בית שאן מקריסה טוטאלית", אמר השבוע יו"ר האופוזיציה, רפי בן שטרית.

לעיריית בית שאן אין כסף. כל פרויקט שהיא יוזמת, כל פיתוח או בנייה נעשים מכספי תרומות או מענקים אותם מגייס לוי ממשרדי הממשלה השונים. בהרבה פרויקטים נעצרו העבודות בעיצומו של תהליך לאחר שהקבלן לא קיבל את כספו, בגלל קשיי מימון אליהם נקלעה העירייה.

גורם בכיר בעירייה הוסיף השבוע כי בימים האחרונים הוגבל חשבון העירייה בבנק פועלים בעקבות מספר צ'קים שחזרו ללא כיסוי. בעירייה מכחישים. "חשבון העירייה בבנק הפועלים אינו מוגבל. רק לפני מספר ימים הועברו צ'קים לתשלום לחברות שונות בהן חברת מקורות מצ'קים של בנק הפועלים. חשבון מוגבל לא היה מאפשר זאת", אמרה הדוברת רחל בלילטי. בסניף בנק הפועלים סירבו להגיב בעניין.

בנוסף לכל אלו, העיריית פועלת למעלה משנה ללא מהנדס ומבקר. מדובר בתפקידי מפתח חשובים בכל רשות, האחד אמון על נושא הבינוי בעיר, ובתוך כך על אישור התרי בנייה לתושבים. האחר צריך לדאוג לבקר את התנהלות העירייה והעומד בראשה.

תגובת עיריית בית שאן: "משכורות העובדים לחודש ינואר טרם שולמו. חשבון העירייה בבנק הפועלים אינו מוגבל. רק לפני מספר ימים הועברו צ'יקים לתשלום לחברות שונות בהן, חברת מקורות".

ממשרד הפנים נמסר בתגובה כי "הרשות המקומית מגבשת בימים אלה תוכנית התייעלות הכוללת מבנה ארגוני חדש".

הכתבה המלאה מתפרסמת בסוף השבוע ב'ידיעות העמק'