צילום: אביהו שפירא השבוע המתינה, ש' אישה בת 65 מצפת, לתשובה מרופא המשפחה שלה, האם היא תוכל לנסוע לבית החולים איכילוב בתל אביב כדי לעבור שם ניתוח להסרת גידול סרטני בפנים ובדרכי הנשימה, ממנו היא סובלת. הניתוח הזה הוא בוודאי דבר לא קל עבורה, אבל לפחות מבחינת התנאים בהם היא חיה, השהות בבית החולים יכולה להיות בבחינת הקלה עבורה. בבית החולים יהיו לה מים חמים להתקלח, אור כדי לראות, ארוחות מסודרות ואחיות שישאלו לשלומה.

הדברים האלה, שנראים אולי טריוויאליים להרבה מאיתנו, הם דבר שאינו מובן מאליו עבור ש'. מאז שחברת החשמל ניתקה את הזרם לביתה לפני שלושה שבועות, חייה הפכו לסיוט. בסוף השבוע האחרון, שהיה קודר וגשום, היא ישבה לבדה בדירה החשוכה והקפואה. המקרר כמעט ריק, ואין מי שהיא תוכל אפילו לחלוק עמו את כאבה.

היחידי שנחלץ לעזרתה הוא אשר עבוד, מתנדב בעמותת 'חסדי שמים', שלקח על עצמו לטפל בענייניה, אבל גם הוא קצרה ידו מול חברת החשמל.חייה של ש' היו נוחים עד אשר נפטר בעלה לפני 30 שנה מסרטן. ללא התמיכה של בעלה היא המשיכה את חייה, ועבדה בעבודות ניקיון, אבל עם הגיל המצב החמיר. הבנים שלה, שהיו אמורים להיות מקור תמיכה כלשהו, גם הם חייהם לא צלחו.

למרות זאת, אחד הבנים, ניסה לפתור את הבעיה של החוב לחברת החשמל. הוא הלך עם אמו למשרדי החברה. הם עשו הסדר שעל פיו ש' פרסה את החוב ל-14 תשלומים, והבן התחייב שהוא יעביר לה כסף מדי חודש, כדי שיהיה כיסוי לצ'קים שהיא נתנה. לפני מספר חודשים הבן פוטר מעבודתו, והצ'קים חזרו מהבנק. חברת החשמל בתגובה החליטה על הניתוק.

"אני לא יכולה להפעיל מכונת הכביסה", היא אומרת בלחש, "המקרר מושבת, והירקות שקניתי התקלקלו. את המים לקפה אני מחממת על הכיריים, בינתיים, כי גם בלון הגז עומד להיגמר, ואין לי כסף לקנות חדש".

מחברת החשמל נמסר בתגובה: "החברה עשתה כל שניתן כדי לאפשר ללקוחה, שצברה במשך שנים חוב הנאמד באלפי שקלים, הסדרי תשלומים נוחים. החוב הלך ותפח והיא לא עמדה בהסדר. על אף זאת החברה אפשרה לה להמשיך ולצרוך חשמל. בנוסף, במקום נמצאו מספר פעמים התחברויות עצמיות ולא חוקיות לחשמל. לאחרונה הציעה החברה ללקוחה הסדר נוסף לפריסת החוב מתוך רגישות למצבה. משלא עמדה גם בו נאלצנו להפסיק את אספקת החשמל".

מעיריית צפת נמסר: "האישה מטופלת על ידי מחלקת הרווחה, ומשתדלים לעזור לה ככל שניתן. עם זאת יש מגבלות חוקיות בנוגע לסיוע כספי. אנחנו משתדלים להפנות אותה לעמותות שונות על מנת שיסייעו לה".