צילום: ויז'ואל/פוטוס ביישוב שמשית בעמק יזרעאל ישנם לא מעט ילדים בעלי הישגים מרשימים בלימודים. אולם נתון זה גורם דווקא למתיחות בין ההורים לבין מועצה האזורית עמק יזרעאל על רקע הסעתם של התלמידים לתכנית לילדים מחוננים בסמינר אורנים.

בכל שנה מקיים משרד החינוך מבחנים לתלמידי כיתות ד'-ו' על מנת לאתר ילדים בעלי יכולות לימודיות גבוהות. התלמידים בעלי הציונים הגבוהים ביותר מוגדרים כמחוננים וזוכים לתכנית לימודים חד שבועית מיוחדת הנערכת בסמינר אורנים, במימון הוריהם כאשר משרד החינוך מתקצב את הסעתם לתכנית.

במקביל למחוננים, הוחלט באורנים לפתוח כיתה נוספת עבור תלמידים מצטיינים שעליהם המליצו מוריהם. אלא שעבור תלמידים אלה אין סבסוד של הסעות.שתי התכניות מופעלות באותם ימים ושעות, ומגיעים אליהן תלמידים מכל האזור כאשר בשמשית אותרו כ-20 ילדים מחוננים. במקביל, ישנם ביישוב גם כ-15 ילדים מצוינים הנשלחים לתכנית המקבילה, אך נאלצים להסיע את ילדיהם בעצמם. "אני לא מצליחה להבין את האבסורד שבעניין", אמרה אחת האימהות, "גם ככה יוצא מכאן מיניבוס של המועצה שמסיע את התלמידים המחוננים באותו יום ובאותה השעה. מדוע לא ניתן להגדילו ולאסוף גם את התלמידים המצוינים?".

סגנית ראש המועצה, חנה פרידמן, טוענת בתגובה כי שטח שיפוטה של המועצה הוא עצום ובעל מרחקים גדולים בין יישוב ליישוב, ועם כל הדגש הרב וההשקעה העצומה ששמה המועצה על חינוך, אין באפשרותה אמצעים לבצע זאת. "נפגשתי לא פעם עם ההורים והסברתי להם כי יש לנו מימון ממשרד החינוך רק עבור המחוננים", הסבירה פרידמן.

"בשנה שעברה היו תלמידים בודדים, שכמחווה צירפנו אותם להסעה כי היה מקום. באורנים איתרו את הדרישה של תלמידים מצוינים בכל האזור לתכנית העשרה, ויצרו עבורם חוג שגרם לביקוש גדול לא רק בשמשית אלא בכל יישובי העמק.

"עם כל הכבוד, המועצה לא צריכה להסיע ילדים לחוגים. סבסדנו עבור ההורים את ההסעות ב-200 שקל למרות שאיננו חייבים. מדוע ילד בשמשית צריך לקבל התייחסות אחרת מאשר ילד בגזית, בהושעיה או בעין דור שגם להם אנו מחויבים?".

"יש זול יותר"
ההורים סבורים כי על המועצה לסבסד יותר את הנסיעות. "לאחר הסבסוד אנו נדרשים לשלם 1,000 שקל למועצה עבור נסיעות לשנה, כאשר מצאנו מישהו שעושה זאת עבור 700 שקל. מדוע המועצה גובה מאיתנו יותר?", תהה אחד ההורים. "אם ההורים מצאו מישהו יותר זול, אין לי בעיה שיסיעו את ילדיהם איתו. אני בעד", אמרה פרידמן.

לטענת חלק מההורים, על המועצה לשקול את צרכיו של כל יישוב בהתאם למורכבותו וכי יש לחלק את המשאבים בצורה עניינית. "בשמשית צרכים של גיל רך ויסודי גדולים מכל יישוב אחר בעמק. כשהיא רוצה להתפאר בפני בכירי משרד החינוך המבקרים במועצה, היא מביאה אותם לראות כמה תלמידים מצטיינים ישנם בשמשית, אבל כשאנחנו נזקקים לעודד את אותם מצוינים לא נעשה דבר", אמרו ההורים.

יו"ר האגודה בשמשית, אריק יהושע, טוען כי "המועצה משקיעה הרבה בחינוך אך רוב שירותי המועצה מרוכזים באזור נהלל ומזרע, ואילו הגוש הצפוני בו שמשית נמצאת לוקה בחסר ומאלץ את תושביו לנדוד הרחק מהיישוב, עבור כל פעילות או שירות וגורם להם להזדקק לתחבורה עבור כל דבר פעוט. ולכן יש לבדוק אפשרות שאולי בחינוך ישתדלו להשקיע יותר." הוסיף.

פרידמן מצידה טוענת כי המועצה דווקא מעודדת מצוינות. "מחלקת החינוך במועצה מתכוונת להשיק בשנה הבאה תכנית מצוינות ייחודית ומקיפה שתופעל בתוך שטחי בתי הספר, ותחסוך להורים את הצורך לשלוח את ילדיהם לאורנים ולשלם סכומי כסף גדולים", סיכמה.