צילום: אביהו שפירא גשמי ברכה: הגשמים האחרונים הם מקור לאופטימיות הן עבור החקלאים והן עבור העסקים התיירותיים התלויים בנחלים השופעים מים. לאחרונה נמדדו ספיקות המים בירדן וביובליו, והתוצאות מעודדות. כמו כן, אטרקציית הקיאקים תמשיך לתפוס תאוצה.

שבוע אחד של גשם רציני הפך את היוצרות. הדאגה מהבצורת המתמשכת התחלפה באופטימיות זהירה. קטסטרופה כבר לא תהיה, לא לחקלאים ולא לתיירנים. בגליל העליון, שהוא ארץ נחלי מים, יותר מכל מקום אחר בארץ, שאבו אופטימיות ממדידות השפיעה של הנחלים.כאמור, שני ענפים מרכזיים באזור תלויים מאוד במצב השפיעה הזה: החקלאות והתיירות. יו"ר אגודת המים חצבני דן, אחיקם בר לוי, אמר כי "חלפה סכנת הבצורת החמורה ובוטלה התכנית המאסיבית שתוכננה לעקירת מטעי פרי, למרות שעדיין קיים קיצוץ גדול במכסות המים לחקלאות מדידת כמות שפיעת מי הדן עומדת על שבעה קוב לשנייה".

לאחר ארבע שנות בצורת רצופות השפיעה בחודש ינואר ירדה, במקום לעלות כמקובל בכל השנים, והגיעה לשפל היסטורי של 2.8 קוב לשנייה לעומת ממוצע רב שנתי של 7.7 קוב לשנייה.

"בקרב החקלאים נוצר חשש כי לא יוכלו להשקות את השדות והמטעים, והסתמן מצב בו לכל דונם חקלאי יוקצבו פחות מ-300 קוב לדונם לשנה, במקום 500-1,000 קוב לדונם, כפי שנהוג בגידולי שדה ובמטעים בגליל. גל הגשמים האחרון שירד בסוף פברואר תחילת מרץ שינה את המצב באופן דרמטי, והביא לאנחת רווחה לחקלאי הגליל", אמר בר לוי.

התיירנים היו מודאגים מהמצב לא פחות מהחקלאים. בלי שלג בחרמון ומים בנחלים, אין לגליל העליון הרבה מה להציע. שיט קיאקים בנחלים הפך לאחת האטרקציות הפופולאריות באזור בחודשי הקיץ, אבל כמו שהנחלים נראו בחודשים האחרונים, החשש שהקיאקים יגרדו את הקרקעית, לא היה מוגזם. הגשמים האחרונים שינו את המצב ונתנו מקום לאופטימיות שהזרימה תאפשר לנופשים לגלוש בהנאה במורד הנחלים.

באתר הקיאקים בכפר בלום נערכים לפתיחת עונת השייט הקרובה. לאור גשמי הברכה שירדו בסוף פברואר ומילאו את מקורות הירדן, קיימת אופטימיות רבה לקראת עונת הקיאקים. "הערכתנו היא כי כמות המים הרבה בירדן תאפשר שייט מהנה לאורך כל העונה", אמר בר לוי.