צילום: אביהו שפירא ראש עיריית צפת, אילן שוחט, נפגש בשבוע שעבר עם סגן נשיא בית משפט השלום בצפת, השופט בן פיילס, כדי לבחון דרכים לקידום בית המשפט ולבניית היכל חדש ומרווח.

בית משפט השלום בצפת נמצא מזה שנים בבניין משטרה בריטי ישן. המקום צפוף, המבנה מיושן והתנאים שם קשים ביותר. כבר זמן רב מדברים על כך שצריך לבנות מבנה חדש לבית המשפט בצפת, אך עד כה לא ננקטה יוזמה של ממש. שוחט החליט להרים את הכפפה ולנסות ליזום מהלך שיביא להקמת היכל משפט חדש.בפגישה שקיים עם השופט פיילס, השתתפה גם מזכירת בית המשפט, אורלי אלמקייס. מטעם העירייה השתתפו בישיבה מנכ"ל העירייה מוטי כהן, הגזבר משה מדר, היועץ המשפטי יגאל טרבולסי ומהנדס העירייה יחזקאל רובין.

אלמקייס תיארה בפגישה את השתלשלות העניינים שיכולה להוביל לצמצום בעבודת בית המשפט בצפת, זאת משום שבקרית שמונה יש כבר תוכנית לשדרוג משמעותי של מבנה בית המשפט בעיר, שנמצאת בשלבי תכנון סופיים. ולכן, בגלל התנאים הקשים בצפת, ייתכן שלא תהיה ברירה אלא להעביר פעילות לקרית שמונה.

בעקבות הפגישה אמר שוחט כי "בפגישה הוצגו בפנינו נתונים קשים של קצב פעילות וקצב עבודה בתחום התעבורה בתחום הפלילי ובתחום האזרחי. עומס התיקים על השופטים הוא בלתי סביר בעליל. כמעט 4,000 תיקים לשופט. פרט לזה אין פינות ישיבה לפרקליטים עם הלקוחות, הכול צפוף מיושן, וזו סביבה שאינה מכבדת את ההליך המשפטי".

לטענת שוחט, העירייה מתכוונת להציע להנהלת בתי המשפט ולאגף התקציבים באוצר מודל כלכלי עסקי.
"הרעיון הוא שעיריית צפת תבנה את ההיכל על בסיס התחייבות של בתי המשפט לשכור את המקום לתקופה קצובה. אם תהיה התחייבות שכזאת, נוכל לקבל הלוואה מהבנקים לצורך הבנייה. לאחר שההכנסה מהשכירות תכסה את עלויות ההקמה, המקום יועבר לבעלות בתי המשפט".

ישנו מקום שכבר בעבר הוקצה לבניית היכל המשפט, באזור הסראיה, סמוך לבניין של הביטוח הלאומי. "מבנה חדש כזה צריך לכלול גם חניון תת קרקעי וקפיטריה ראויה לשמה. מרכיבים כאלה מחזקים את ההיבט הכלכלי, וגם משפרים את רמת השירות לציבור. היוזמה הזאת היא חלק מהצעדים שאנחנו נוקטים לחיזוק מעמדה של צפת כבירת הגליל העליון", סיכם שוחט.