צילום: חגי אהרון מרמה בנסיבות מחמירות, זיוף בנסיבות מחמירות, גניבה בידי מורשה, עבירות על הלבנת הון ורישום כוזב במסמכי תאגיד- אלו רק חלק מהחשדות המיוחסים ליו"ר איגוד ערים יזרעאל, אבי זגורי, שנעצר השבוע. ראשי הרשויות טוענים כי לא מסמכותם לבקר את פעילות האיגוד, משרד הפנים דווקא חושב אחרת.

יחד איתו נעצרו עוד שישה אנשים בחשד ששיתפו איתו פעולה ביניהם שתי בנותיו סמדר וליז, קצינת המינהלה מילי גוזלן וגזבר האיגוד לועאי שלעבי. מעצרו של זגורי הוארך עד ליום ראשון. מעצרם של בתו סמדר וגזבר האיגוד הוארך עד ליום שישי, ואילו בתו השנייה ליז שוחררה למעצר בית.ביום ראשון השבוע בשעה 10:00 בבוקר בדיוק ערכו חוקרי מפלג ההונאה במחוז הצפוני של המשטרה, בפיקודו של רב פקד אהרון גלאור, פשיטה מתואמת על משרדי הנהלת איגוד ערים יזרעאל בעפולה ועל מוקדים נוספים ביניהם בתי חשודים, אולם אירועים באזור ומשרד להמרת מטבע בעיר.

הפשיטה, שזכתה לכינוי 'אדום לוהט', היוותה את שיאה של חקירה משטרתית חשאית שמנוהלת מזה כשנתיים נגד זגורי בעקבות מידע שהתקבל בחשד לאי סדרים ולשחיתות, במסגרתה החרימו מחשבים ומסמכים. החוקרים עצרו את גזבר האיגוד, לועאי שלעבי מהכפר איכסאל ואילו את זגורי לא הצליחו לאתר לא במשרדי האיגוד ולא בביתו.

כאמור, יחד עם זגורי נלקחו לחקירה גם בנותיו סמדר וליז, שעל פי החשד הופקדו מאות אלפי שקלים בחשבונותיהן. כך לדוגמא, על פי החשד במשך זמן שירותה הצבאי של בתו סמדר וזמן קצר לאחר שחרורה אז הועסקה בחנות סטימצקי, הופקדו לחשבונה 800 אלף שקל במזומן.


איגוד ערים אזור יזרעאל (צילום: שרון צור)

החוקרים הופתעו מאוד מדרך הפעולה של זגורי. "נדהמנו מחוסר התחכום. לא האמנו שזה כל כך פשוט חיפשנו משהו יותר מורכב. מחקירת המקרה עולה תמונה של גנב פשוט ולא מתוחכם. קשה להבין כיצד המערכת מאפשרת לאנשים כאלה להגיע לעמדות ציבוריות בכירות וחשובות ולהעניק להם אחריות לחתום על צ'קים במאות אלפי שקלים", אמר רב פקד גלאור, שניהל את החקירה.

סיפור זה מגלה התנהלות בעייתית בכל הקשור לתהליכי הביקורת והפיקוח על איגודי הערים. רק לפני כשנה נעצר טפסר יגאל חבר ששימש כמפקד איגוד ערים טבריה-צמח וביולי האחרון הוגש נגדו כתב אישום חמור בטענה שעשה שימוש בכספי האיגוד לצרכיו.

מי שאמור לפקח על האיגוד היא ועדת הביקורת וכן רואה חשבון חיצוני שנדרש לאשר את הדוחות הכספיים. גזבר האיגוד אמור לרשום את כל ההוצאות בספרים ולאשר בחתימתו כל צ'ק, אך כאמור, גם הוא נעצר בחשד ששיתף פעולה עם זגורי. נראה שבמקרה זה ועדת הביקורת לא פעלה כראוי.

נציבות שירותי כיבוי והצלה במשרד הפנים היא גוף העל של שירותי הכיבוי והיא עורכת ביקורות שנתיות באמצעות רואי
חשבון חיצוניים שנשכרים במיוחד לשם כך. רפ"ק גלאור סבור כי הביקורות הללו אינן מסוגלות לאתר פעילות שאינה תקינה. "אנו לא עושים ביקורת על ביקורת, אין לנו כלים לבקרה גם לכל גוף שאליו אנו מעבירים כסף", אמר עטר, שכיהן בעבר בתפקיד ראש האיגוד.

עו"ד שמואל בראזני, פרקליטו של זגורי: "לצערי בטרם נדע אנחנו מה החשדות המיוחסים למרשי, הופצה רשימת החשדות לכלי התקשורת. חלקה הגדול של הרשימה אינו מוכר למרשי ועל חלקה האחר הוא ייתן תשובות והסברים לחוקרי המשטרה".

עורכי הדין של שלעבי, רפי מסאלחה, ג'אמל זנגריה ואיברהים שלעבי: "מדובר בחשדות שיתבררו בקרוב כמופרכים. מרשנו שבור ובמצב קשה נפשית ושמו הוכפש ברבים לשווא".