צילום: עדי וסרמן לאוניד גאיידי, חייל בודד מנצרת עילית, לא האמין למראה עיניו בסיום הטירונות. אחרי המסע המפרך ניצבה מולו אמו לריסה, אותה לא ראה במשך חמש שנים. המבצע להעלאת האם הוא יוזמה של מג"ד של חיל תותחנים בשבטה והאגודה למען החייל וחברו אליו גם יוסי גושן שאירח את האם בכפר הנוער ניר העמק.ליאוניד עלה מרוסיה לפני חמש שנים במסגרת פרויקט נעל"ה (נוער עולה לפני הורים) שארגן הרב דוד גרוסמן ממגדל העמק. הוא למד בפנימייה בגבעת המורה, ומאז שהתגייס לצבא שוכר עבורו צה"ל דירה בנצרת עילית בה הוא מתגורר עם חייל נוסף.

הכול התחיל לפני כחודש. מג"ד בחיל תותחנים פנה אל מנהלת האודיטוריום של בית התותחן בזיכרון יעקב, יוספה קורן וסיפר לה על הרעיון להביא את אמו של ליאוניד לטקס סיום הטירונות. קורן החלה לברר באגודה למען החייל לגבי השגת כרטיס בלוך ושוב לאם.

האגודה נענתה ברצון למחווה ותרמה את הכרטיס. כך, אחרי שלושה חודשים מפרכים וחמש שנים בהן לא ראה את אמו, זכה ליאוניד בנקודת הסיום של המסע בבית התותחן בזכרון, לפגוש את אמו.

יוסי גושן, חבר מועצת העיר עפולה, ששמע על הסיפור החליט לארח את האם בכפר הנוער ניר העמק. ביום בו נחתה האם אספו אותה שני חיילים משדה התעופה לעפולה. בניר העמק חיכה לה חדר נקי, עם כל מה שצריך.

לאחר שהתארגנה ונחה קצת, אספו אותה אל הטקס בזכרון. שם התרחש המפגש שלווה בדמעות מצד כולם. מסתבר שחבריו של ליאוניד ידעו על ההפתעה ושמרו זאת בסוד. אחרי 32 הקילומטרים שצעד יקבל את הצ'ופר, כשברקע הריעו לו כולם. ההתרגשות הייתה גדולה, ומלווה בבכי וחיבוקים, במיוחד כשהאמא היא זו ששמה לו את הכומתה על הראש במהלך הטקס.

מאוחר יותר, כשהגיעו לניר העמק, סיפרה האם: "לא אכלתי ולא שתיתי כבר כמה ימים מרוב התרגשות. פחדתי שלא
אזהה את בני שגדל והתבגר מאוד במשך השנים שלא התראינו".

במהלך השבוע נשארה האם בארץ והבן שהיה בחופשת רגילה דאג לפנק אותה. "אקח אותה לטייל בכל ארץ הקודש", הבטיח ליאוניד בשבוע שעבר.

אלא שבשבוע הבא כבר יצטרכו להיפרד שוב. האם, שלומדת עברית באולפן באוקראינה, נמצאת בתהליך גיור ועד שלא תסיימו לא תוכל לעלות לארץ. "החלום שלי זה להיות ליד הבן שלי, עברתי גיור רפורמי, אבל זה לא מספיק למשרד הפנים, אני מקווה שבסוף נוכל לגור יחד".