צילום: חיים הורנשטיין מקרה הכלבת שהתגלה במושב שדה אליעזר לאחרונה חשף בעייתיות בהתנהלות, הן של השירותים הווטרינריים והן של משרד הבריאות. התושבים שטורטרו זועמים, ובוועד המושב סבורים שאם קצת מחשבה היה ניתן למנוע את הפיאסקו וגם לחסוך משאבים יקרים.

ב-6 במרץ נתגלתה כלבה שנראתה חשודה כנגועה בכלבת במושב שדה אליעזר. הווטרינר הרשותי, רון ישראלי, הוזעק ובבירור שערך התברר כי הכלבה שייכת לאחד מחברי המושב. הכלבה הורדמה, והבדיקה העלתה כי אכן היא הייתה נגועה במחלה הקטלנית.לאחר שהתבררו תוצאות הבדיקה נמסרה הודעה לתושבים מטעם 'שותפות וטרינרית גליל', שהיא הרשות הווטרינרית המאחדת את המועצות האזוריות גליל עליון, מבואות חרמון והמועצה המקומית מטולה, בה התבקשו בעלי הכלבים והחתולים להביא את חיות המחמד שלהם לחיסון דחף ביום חמישי ה-12 במרץ. מדובר היה בכל הכלבים והחתולים שלא חוסנו מעולם, או שמועד חיסונם האחרון היה לפני חודשיים ויותר.

התושבים אכן הגיעו, ואז התברר להם שלא רק שמדובר בטרחה, אלא גם בתשלום. היו לא מעט תושבים שהביעו תרעומת על כך שנדרש מהם לשלם עבור חיסון שאינו חלק משגרת החיסונים הרגילה. "המחירים נקבעים על ידי וועדת הכלכלה של הכנסת, ויש פירוט לפי מצב הכלב. זה מה שמקובל בכל הארץ", הסביר ישראלי.

התמרמרות ההורים
המחלוקת על המחיר לא הייתה הדבר העיקרי שהרגיז את התושבים, אלא שארבעה ימים לאחר המקרה בו התגלתה המחלה אצל אחת הכלבות, פרסמה לשכת הבריאות הנפתית בצפת מכתב לתושבי שדה אליעזר, ובו נאמר כי כל מי שבא במגע עם הכלבה מתבקש לפנות בדחיפות ללשכה בצפת. בנוסף, נכתב כי הורים לילדים מתבקשים לברר עם ילדיהם באם היו במגע עם בעלי חיים חשודים ולפנות ללשכת הבריאות בדחיפות.

"זה לא סיפור פשוט לקחת ילד בן ארבע לקבל זריקות נגד כלבת", אמרה ש', אמו של אחד הילדים. "כל הדרך הכנתי אותו נפשית לזה שהוא הולך לקבל זריקה. כשהגענו לצפת, האחראית שם ביררה את העניין אמרה שאין צורך בחיסון, אבל הם מעוניינים לתת לנו הדרכה בנושא הכלבת. אני פשוט לא האמנתי למשמע אזני".


מושב שדה אליעזר (צילום: אביהו שפירא)

אבל הסיפור לא נגמר כאן. אחרי שההורים שילדיהם לא חוסנו הגיעו בחזרה לשדה אליעזר, הם קיבלו טלפון מלשכת הבריאות שצריך בכל זאת לבוא לחסן את הילדים. "זה כבר היה שיא השיאים מבחינתי", מוסיפה ש'. "אני בכלל לא מבינה את ההתנהלות של לשכת הבריאות. אם יש בעיה שמשותפת להורים רבים, ויש פאניקה, אז שאנשי לשכת הבריאות יועילו בכבודם להגיע לשדה אליעזר לשיחה עם כל ההורים.

"הכלבת זו מחלה קטלנית, אי אפשר לשלוח הודעה ולסמוך על ההורים שכן יבואו או לא יבואו".
ישראלי תוקף את תלונות ההורים. "לא צריך לקחת שום סיכון. שום דבר לא יקרה להורים אם הם ייסעו עם הילדים לצפת. כך הדבר נעשה גם ביישובים אחרים שבהם נתגלתה כלבת. אם הייתה אי הבנה לגבי נחיצות החיסון, וצריך לנסוע שוב, לא צריך להתעצל או להתמרמר. חיי הילדים חשובים יותר", אמר ישראלי.

קיבלו הנחה
בזמן שההתרחשות בשדה אליעזר הייתה בעיצומה, יו"ר הוועד המקומי, אורי קמרי, היה בחו"ל אבל מיד עם חזרתו ליישוב, הוא בירר את הנושא. קמרי דיבר עם מזכיר המועצה, מנחם פז, ואמר שאם רוצים לעודד את האנשים לחסן את הכלבים, חייבים להוזיל את מחיר האגרה. פז הגיע למסקנה שיש היגיון בעמדה זו והוזיל את המחיר ב-50 אחוז.

"אני מעריך שהמחיר המוזל יעודד את האנשים לבוא ולחסן את הכלבים. מעבר לכך, אני סבור שהמדיניות של השירותים
הווטרינריים ומשרד החקלאות בכל הנושא של המלחמה בכלבת, שגויה מיסודה. אם הכלבת היא מחלה קטלנית, לא צריך להשאיר לאזרחים את ההחלטה אם לחסן או לא. זה שעל פי חוק הם מחויבים לחסן, זה לא אומר שבפועל זה נאכף", אמר קמרי.

גזבר ומזכיר המועצה האזורית, מנחם פז, אמר בתגובה כי "הוחלט לתת הנחה חלקית וחד פעמית על עלות החיסון והאגרה בלבד, וזאת למי שיפנה בכתב למועצה על גבי טופס שהוכן לכך".

תגובת דוברת משרד החקלאות: "במקרים של התגלות מחלת כלבת רשאי הווטרינר הרשותי לזמן את בעלי הכלבים לחיסון נוסף, זאת על אף שהכלבים חוסנו נגד כלבת באופן קבוע ומסודר. הסיבה לביצוע החיסון היא כמובן להבטיח את מניעת התפשטות המחלה בקרב כלבי האזור ושמירה על בריאות הציבור ובעלי החיים.

"מימון עלות החיסון מוטל באופן עקרוני על בעל הכלב, וכך מקובל לעשות במקרי הצורך. יחד עם זאת, היו בעבר מקרים בודדים בהם החליטו רשויות מקומיות לממן את החיסון עבור בעלי הכלבים".