צילום: אביהו שפירא בג"ץ דחה השבוע עתירה שהגישו המרכז לפלורליזם יהודי והתנועה ליהדות מתקדמת כנגד היועץ המשפטי לממשלה על החלטתו שלא להעמיד לדין את הרב שמואל אליהו, רבה הראשי של צפת, בגין התבטאויות גזעניות כלפי ערביי ישראל.הרב אליהו ידוע כמי שמביע דעות שנויות במחלוקת ודעות נחרצות כנגד המיעוט הערבי בישראל. התבטאויותיו אלה הביאו לתביעות משפטיות נגדו. בשנת 2006 הוא הואשם בהתבטאויות גזעניות כלפי המגזר הערבי בעקבות הפיגוע באוטובוס בהר מירון באוגוסט 2002. את הדברים אמר אליהו בעקבות מעצרה של סטודנטית ערביה ממכללה בצפת, אשר ידעה על הפיגוע ולא מנעה אותו. הרב אליהו קרא אז לציבור להרחיק את הסטודנטים הערביים מצפת, ולא להשכיר להם דירות.

בעקבות זאת הוגשה נגדו תביעה משפטית, אך זו בוטלה על ידי פרקליטות מחוז הצפון לאחר שהרב הביע חרטה על דבריו, ואמר שדבריו לא כוונו כלפי כל הציבור הערבי, אלא רק כלפי אלה שעוסקים בטרור. לאחר שההליך המשפטי כנגדו בוטל, הוגשה עתירה לבג"ץ בנושא על ידי התנועה ליהדות מתקדמת והמרכז לפלורליזם יהודי. העתירה כוונה כנגד הרב אליהו וכנגד פרקליטות המדינה והיועץ המשפטי לממשלה.

השבוע פרסם בג"ץ את החלטתו בה דחה את העתירה, כאמור. הנימוק המרכזי של בג"ץ היה שהוא אינו נוהג להתערב בשיקול דעתו של היועץ המשפטי לממשלה, אלא במקרים של חוסר סבירות קיצוני. "ככלל, אין בית המשפט נוטה להתערב בהחלטות היועץ המשפטי לממשלה בנושא זה. רק במקרים נדירים, בהם מתגלה בהחלטת היועץ המשפטי לממשלה חוסר סבירות מהותי, עשוי בית המשפט להתערב בה", כתבו השופטים בהחלטתם.

בג"ץ קיבל את נימוקי הפרקליטות והיועץ המשפטי לממשלה לסגירת התיק. בנימוקים לסגירת התיק נכתב כי "ההחלטה, כאמור, סמכה על שני שיקולים מרכזיים: על מידת האיפוק המאפיינת את התביעה בשקלה הגשת אישום על עבירה הכרוכה בביטוי אסור, ועל ההערכה, כי בנסיבות העניין, עלולה הגשת האישום לעורר, שלא לצורך, סערת רגשות נוספת בציבור".

"לסיכום ייאמר", כתבו שופטי בג"ץ, "כי מדברי מדינת ישראל והיועמ"ש עולה שפרשת התבטאויותיו של האב אליהו אינה מוזנחת, אלא מטופלת מעת לעת בהתאם לשיקולי התביעה ולמדיניותה. ניכר כי גם ידה של העותרת "מונחת על הדופק", היא עוקבת אחר התבטאויותיו של הרב אליהו ופניותיה עד כה למדינת ישראל וליועמ"ש לא הושבו ריקם. בנסיבות אלה אין מקום להתערבות בית משפט זה".

הרב שמואל אליהו אמר בתגובה: "אני מצר מאוד על כך שגם בימים אלה, שבהם עם ישראל מתמודד עם בעיות כל כך משמעותיות וחשובות, מתעסקת התנועה הרפורמית ברדיפת רבנים ובניסיון להרבות שנאה ומחלוקת. אנו שמחים שגם בג"ץ דחה את תביעתה מכל וכל, ומקווים שמכאן ולהבא התנועה הרפורמית תחזור לשורשיה האמיתיים ותעסוק בעלייה, בבניין וביהדות אמיתית".

עו"ד עינת הורביץ, מנהלת המחלקה המשפטית במרכז לפלורליזם יהודי, מסרה בתגובה כי "יש להצטער על כך שדרך ההסתה היא דרכו של רב ומנהיג ציבור בישראל, המשתמש במעמדו כפלטפורמה לליבוי איבה כלפי אוכלוסיות שונות ומבזה את היהדות בשימוש הנלוז שהוא עושה בה. יש לקוות שבעתיד ישכילו רשויות החוק למצות את הדין עם כל המסיתים לגזענות והמלבים את אש השנאה, כולל רבנים, ולא יסתפקו בדרך הקלה של העמדה לדין של אוהדי כדורגל בלבד".