צילום: איי אף פי חג הניקיון: בעוד שבועיים יחגגו בתי ישראל את חג הפסח, אך עד אז כל משפחה עסוקה בלנקות את הבית. אלא שכבר בתחילת מבצעי הניקיון, פונו לבית החולים 'העמק' בעפולה מספר ילדים שסובלים מפגיעות הקשורות לניקיונות.באחד המקרים, התאשפזה במחלקת ילדים פעוטה לאחר ששתתה מבקבוק כלור ורק בנס לא נגרם לה נזק. אמה של הפעוטה סיפרה שהיא "הלכה רק לשנייה", ובשנייה הזו הספיקה הקטנה לבדוק את טעמו של חומר הניקוי. לדברי איריס אברהם, ממונה על בטיחות הילדים בבית החולים, הרי שרוב פגיעות הילדים מתרחשות כאשר ההורים לא משגיחים ולו לזמן מועט ביותר.

עוד מסבירה אברהם, כי סקרנותם של הילדים מובילה אותם לסכנות הטמונות בבית בעונת הניקיונות. הילדים נחשפים לא אחת לחומרים מסוכנים, כאשר צורות ההרעלה הנפוצות בקרב ילדים הן בעיקר בליעה ושאיפה של חומרי ניקוי והדברה, ובליעת תרופות. מנתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה עולה כי בכל שנה נפטרים שלושה ילדים עקב הרעלה, מוות מיותר שניתן היה למנוע.

אז איך בכל זאת נכין את בתינו לפסח ונשמור על בטיחות ילדינו? אפשר לשתף את הילדים ואף להטיל עליהם אחריות בסידור חדרם וניקיונו, אך יש להקפיד לאחסן חומרי ניקוי במקום גבוה ונעול ולהרחיקם מהישג ידם של הילדים.

כמו כן, מומלץ לא להחזיק בבית מסירי שומנים שמהווים סכנה גדולה גם לילדים וגם למבוגרים. קרו מקרים שפעוטות טבעו בגיגיות ובדליים לשטיפת רצפות, ולכן אין להשאיר גיגיות ודליים מלאים במים ללא השגחה. לא לאפשר לילדים קטנים להשתתף בהגעלת הכלים מחשש לפגיעה מהמים הרותחים.

יש להנחות את הילדים לא לשחק במקומות בהם הושלכו רהיטים שבורים וגרוטאות, אלא במקום בטוח כמו גן שעשועים או
גינת הבית ורק בהשגחת מבוגר (מעל גיל 14). יש להזהיר את הילדים מפני טיפוס למקומות גבוהים ומסוכנים. אין לאפשר לילדים לשחק במגרשי חנייה, ברחוב ובמקומות הקרובים לכביש.

אברהם מדגישה, כי "האחריות על חיי ילדינו היא בידינו, המבוגרים. מעט תשומת לב והקפדה על הכללים ובעיקר מודעות לסכנות בבית ומחוצה לו, ישמרו על חיי ילדנו ויאפשרו לכולנו לעבור את ניקיונות האביב ואת חג הפסח בשלום ובבטחה".