צילום: אביהו שפירא עיריית קרית שמונה סגרה את הדלת בפני ציבור הנגמלים מסמים בעיר. לפני שבעה חודשים, בהוראת ממלא מקום ראש העירייה שלעבר, סמי מלול, נסגרה תחנת החלוקה של תרופת המתדון שהייתה בפארק הזהב בעיר. מאז נאלצים עשרות נגמלים מהעיר לטרטר עצמם בטרמפים ואוטובוסים עד לטבריה כדי לצרוך את התרופה.

בקרית שמונה וסביבתה ישנם כיום למעלה מ-40 נרקומנים לשעבר, שמטופלים בתרופה הנקראת מתדון, ומכונה גם 'אדולן'. מדובר בתרופה המאפשרת למשתמשים בסמים, בעיקר הרואין, להיגמל מהסם על ידי שימוש קבוע בה. המתדון מחולק לנגמלים בתחנות חלוקה מיוחדות, שם נלקחת מהם דגימת שתן, שנועדה לפקח על כך שהם לא יחזרו לשימוש בסמים. כל נגמל מקבל שלוש או ארבע מנות, בכל פעם שהוא מגיע לתחנה, האפקט של התרופה נמשך קצת יותר מיממה, לכן הנגמלים צריכים לבלוע אותה מידי יום.כך העניינים פעלו כאמור גם בקרית שמונה. הנגמלים היו מגיעים למבנה בפארק הזהב, שם היו תאי שירותים הנחוצים לצורך מתן דגימות השתן. ניידת של משרד הבריאות הייתה מגיעה לשם מטבריה, הנגמלים היו נותנים את דגימות השתן, מקבלים את המתדון, וחוזרים לענייניהם. כל הסיפור היה לוקח פחות מעשר דקות.

המציאות הזאת השתנתה לפני שבעה חודשים. אז החליטה העירייה שהמקום אינו מתאים, וסגרה את תחנת חלוקת המתדון. "במשך 15 שנה בערך, הייתה תחנת חלוקה ליד השוק. פעמיים בשבוע, כשהשוק לא פעיל, הייתה באה הניידת וחילקו לנו את המתדון", סיפר השבוע נ' נגמל מסמים, "לפני שבעה חודשים בערך, בזמן שסמי מלול היה ראש העירייה בפועל, החליטו לסגור את תחנת החלוקה, ולא הסבירו לנו מדוע".

בעקבות סגירת תחנת החלוקה נאלצים הנגמלים לצאת פעמיים בשבוע לטבריה בשש וחצי בבוקר, ולקוות שיספיקו להגיע לפני שישתרך שם תור ארוך. בדרך כלל הם לא מספיקים, ונאלצים להמתין שם עם עוד נגמלים רבים. הצפיפות שם גדולה, כי זו תחנה שמשרתת אזור גדול, והיא לא ערוכה לקלוט גם את הנגמלים מקרית שמונה.

"אני בעל עסק", אומר ל', "הסיפור הזה משבש לי את כל החיים. המצב הזה יכול לגרום לכך שאנשים מרוב ייאוש יחזרו לצרוך סמים. האם זה מה שבעירייה רוצים שיקרה?"

"אני הייתי בתחתית של התחתית", משחזרת ש'. "הזרקתי הרואין ישר לווריד. אני משוכנעת שאלמלא המתדון, היום לא
הייתי חיה. אני חושבת שלבחורה זה עוד יותר קשה להיות מכורה לסמים, כי הצורך להשיג את הסם חושף אותה לניצול. ארבע שנים אני כבר מטופלת במתדון, אבל בלי המתדון, שום דבר לא יכול להצליח".

"פה בקרית שמונה זה קרוב, ואין תור כמעט. כאן אנו לא חושבים אפילו להתקרב לסם, כי אנחנו יודעים שיפסיקו לנו את המתדון, ומבחינתנו זה כמו גזר דין מוות. כל הפניות שלנו לעירייה עד היום לא עזרו", אמר מ' שמשתמש בתרופה במשך 20 שנה.

סגנית ראש העירייה, יפעת שאשא ביטון, אמרה בתגובה: "התחנה נסגרה בגלל הסמיכות לשוק ולקניון. נכון לעכשיו מסתמן פתרון ראוי. זה ייקח עוד חודש עד חודשיים להסדיר את כל העניינים, והעניין יבוא על פתרונו".

ממשרד הבריאות נמסר: "כל המטופלים אשר קיבלו טיפול בניידת הועברו לקבלת טיפול במרכז לחלוקת מתדון בטבריה וממשיכים לקבל טיפול במרכז פעמיים בשבוע. חלוקת המתדון באזור קריית שמונה נעשתה על ידי ניידת ששייכת למרכז מתדון טבריה".

הכתבה המלאה מתפרסמת בסוף השבוע ב'ידיעות קרית שמונה'