צילום: יורם כהן 13 שנה לאחר שעלתה לארץ מאזרביג'אן עם חלומות לפתוח חנות מעצבים, מצאה את עצמה א' עם ארבעה ילדים ללא בן זוג וללא קורת גג. בשבוע שעבר קיבלה צו פינוי מביתה לאחר שלא עמדה בתשלומי השכירות. היא נשלחה לרחוב עם ארבעת ילדיה נתונה לחסדי שמים.

למזלה הגדול, פתחה בפניה את ביתה אחת השכנות, והיא חיה בחדר אחד עם כל ילדיה. בינתיים מבית השכנים היא מנסה להמשיך את מלחמות הביורוקרטיה עם משרד השיכון והעירייה. "שבעה חודשים אני מבקשת מהם סיוע במציאת קורת גג לילדיי, אבל עדיין שום דבר לא זז".הודות לאנשים טובים שפגשה באמצע הדרך הצליחה א' לשרוד לבדה עם ילדיה. בעל הדירה שממנו שכרה עשה עימה חסד גדול. "שילמתי מדי חודש את שכר הדירה, אולם אחרי שנתיים לא הצלחתי לעמוד בנטל של התשלומים החודשיים כמו מים וחשמל. בעל הדירה הבחין שהמצב שלי הולך ומדרדר וגילה רגשיות גדולה כלפי. במשך שלוש שנים התגוררתי בדירתו חינם ללא שכר דירה. הוא בן אדם מיוחד עם לב זהב שעזר ותמך בי לאורך כל הדרך".

בשבוע שעבר הסוף שכל כך פחדה ממנו הגיע אל קיצו. בעל הדירה החליט שאינו יכול לעמוד יותר בפריבילגיה שהקנה לא' במשך שלוש שנים, והחליט לסיים את ההתקשרות עימה. ביום ראשון שעבר היא קיבלה צו פינוי מהבית שהורה לה לפנות את תכולת הדירה תוך 24 שעות.

חיה ראתה את א' במצבה ולא יכלה שלא להכניס אותה אל ביתה. למרות שביתה קטן, רק שני חדרים, מספקת לה חיה קורת גג, אבל לא' ברור שהכול זמני. "לא הייתי סולחת לעצמי אם ארבעת הילדים הקטנים הללו היו ישנים ברחוב", סיפרה חיה השבוע, "אני מכירה את א' תקופה ארוכה, היא אימא תומכת ודואגת וכבר כמה חודשים אני עוזרת לה במאבק הביורוקראטי עם משרד השיכון. לצערי כל תחינותיה נופלות על אוזניים ערלות".

השבוע קיבלה א' טלפון מחברת עמידר ושוב קבעו לה פגישה עם אדם שיגיע לדירה של חיה. "הוא הגיע כמתוכנן. הייתי
בטוחה שאחרי שיראה שאנו חיים בחדר קטן בבית של השכנים, ממש שש נפשות בשני חדרים, הוא יבין את גודל המצוקה, אבל לו היה חשוב לדעת אם אני מחזיקה רכב. באותם רגעים כמעט התפוצצתי. אני מסבירה לו שאין לי איפה לישון כי אני לא יכולה לשלם שכר דירה והוא בשיא הביטחון שואל אם יש לי רכב".

א' פנתה למחלקת הרווחה בעיריית טבריה, ואלו מצאו לה פתרון אולם רק לחודשיים. א' החליטה לסרב להצעה בטענה שהיא לא רוצה לגרום עוול לילדיה. "אני מרגישה שאם הייתי ילידת הארץ ולא עולה חדשה היו כבר מוצאים לי פתרון. רק בגלל שאין לי את החוצפה הישראלית לצעוק ולדרוש את מה שמגיע לי, אנשים מנצלים זאת ומתייחסים אליי בהתאם".

ממשרד הבינוי והשיכון נמסר בתגובה: "באפשרותה לפנות בבקשה לדירה בשיכון הציבורי ולצרף 12 אישורי הכנסה. בקשתה תיבחן כפוף לכללים ובמידת הצורך תועבר לדיון בוועדת חריגים. תשובת הוועדה תישלח לנדון ישירות על ידי משרדנו המחוזי".

מחברת עמידר נמסר בתגובה: "הסוגיה אינה קשורה לעמידר ויש להפנותה לגורמים אחרים".

מעיריית טבריה נמסר: "העירייה החליטה שלא להגיב לכתבות המתפרסמות ב'ידיעות טבריה'".

הכתבה המלאה מתפרסמת בסוף השבוע ב'ידיעות טבריה'