צילום: אלי בוכריס פרויקט חאן ראש פינה נפתח בשבוע שעבר לקהל הרחב. הפרויקט שהוקם בהשקעה של כ-50 מיליון שקל ממוקם בצומת המרכזי של המושבה בהצטלבות הרחובות גיא אוני והגליל. בניית החאן זכתה בזמנו להתנגדויות מצד תושבי המושבה שחששו מאיבוד צביונה הכפרי, אך בסופו של דבר הושלמה הבנייה ועל פי תחזיות המתכננים צפויים לבקר מידי יום 7,000 מבקרים.

הקמת החאן במושבה יצרה לפני קצת יותר משנה עימות בין ראש המועצה, אביהוד רסקי, לבין קבוצה של תושבים שחששו שהקמת החאן תפגע באופייה הכפרי והשקט של ראש פינה. הם טענו אז כלפי ראש המועצה ששיקולי נדל"ן והכנסות מארנונה גוברים אצלו על שיקולים של איכות חייהם של התושבים.

רסקי השיב שהחאן יתרום לתעסוקה בראש פינה, ושהתכנון נעשה תוך התחשבות בהיבטים של איכות הסביבה ואיכות החיים. בסופו של דבר, למרות הפולמוס שהיה וההתנגדויות, הפרויקט הושלם וכעת הוא עובדה מוגמרת שממצבת את ראש פינה כמרכז תיירות וקניות מרכזי באצבע הגליל.תמהיל החנויות בחאן מורכב מנושאי מסחר התואמים את האופי התיירותי של הסביבה, תוך מתן פתרונות הולמים לשירותים שונים הנצרכים על ידי תושבי האזור. בין העסקים שנמצאים בחאן ניתן למנות את קסטרו, צומת ספרים, קפה קפה, נעלי נמרוד, מגבות ערד, פוקס ועוד. שטחו הכולל של החאן מסתכם בכ-10 אלף מ"ר, מתוכם כ-5,000 מ"ר שטחי מסחר.

דמי השכירות למ"ר מסתכמים בממוצע ב-124 שקלים וההכנסות השנתיות משכר הדירה יעמדו על 7.5 מיליון שקלים. מספר המועסקים בכלל החנויות בחאן מסתכם בכ-250 והפדיון השנתי צפוי להסתכם בכ-65 מיליון שקלים. בחאן צפויים לבקר מידי יום כ- 7,000 אנשים ובסופי שבוע כ-14,000 מבקרים.

חאן ראש פינה הוא קניון פתוח, המעוצב בסגנון המדמה מבנה חאן עתיק משוחזר בשילוב אלמנטים מודרניים, וכל זאת כדי להשתלב היטב בנוף הייחודי של אחד המקומות בעלי שיעורי התיירות הגבוהים ואחד המקומות היפים בישראל. במרכז החאן מוצבת מזרקה שהוקמה בהשקעה של 3.2 מיליון שקלים המהוה חלק ממופע משולב של מים ואורות שיתקיים בחאן.

עופר שחטר, מנכ"ל פרומול מקב' נכסי אריאל המשווקת ומנהלת את הפרויקט: "החאן יגדיל את שטחי המסחר הקיימים בראש פינה ב-60 אחוז, מה שיגרום למושבה להיות המרכז המסחרי הדומיננטי הגדול והמשמעותי ביותר באזור קרית שמונה וצפת בפרט ובאזור הגליל בכלל.

"העובדה שמדובר בפרויקט לייף סטייל מוטה אופנה תאפשר ל-170 אלף תושבי האזור, הגרים במרחק של עד 30 דקות נסיעה, לוותר על נסיעה לחיפה או כרמיאל על מנת לבצע את קניות האופנה שלהם. המצב הסוציו אקונומי של אוכלוסיית האזור גבוה מן הממוצע הארצי וראש פינה מהווה מוקד משיכה לכל אוכלוסיית האזור בגלל דימויה כ'רמת אביב של הצפון'".