צילום: יורם כהן בשנת 2007 משקלו עמד על 173 ק"ג, והוא לבש מכנסיים במידה 68. כיום, שנתיים אחרי, שוקל ד"ר יעקב סימון, מומחה לרפואת שיניים, 88 ק"ג בלבד ולובש מכנסיים במידה 42 לאחר שעבר ניתוח לקיצור קיבה. מה גרם לשינוי? ד"ר סימון הבין שעודף המשקל גרם אצלו לבעיה בחייו, והחליט להתגבר על הפיתוי בפניו לא הצליח לעמוד כבר מגיל 3 – האוכל.

כיום, הוא מספר על השינוי שהתחיל, החברות שפיתח עם המנתח, ההתמכרות לספורט והתזונה הנכונה. "אימא שלי לעיתים לא מזהה אותי ברחוב", הוא אומר בגאווה.ד"ר סימון (45) נשוי ואב לשלושה ילדים הוא אחת הדוגמאות לאנשים שלקחו אחריות על החיים שלהם והחליטו לפעול במהרה לפני שאסון גדול יתרחש. "מגיל 3 אני זוכר את עצמי ילד שמן עקב בעיית המשקל העודף שהייתה לי כבר בגיל 16. גם סבלתי מבעיית לחץ דם גבוה", משחזר סימון. אבל נראה כי למרות השומן והמראה החיצוני הלא שכיח בקרב ילדים, הוא היה ילד מקובל חברתית, לדבריו.

"אין ספק שבעיית השומן מהווה מעצור חברתי. האמת, שלי לא הייתה בעיה עם החברה כי דאגתי להיות הנחמד והמצחיק של החברה. הילדים השמנים ידאגו יותר להתאמץ כדי לכסות את המשקל העודף שלהם כדי שלא יהיו מושא ללעג בקרב החברה", מסביר סימון ומספר על חלום ילדותו שנגנז: "בתור ילד תמיד חלמתי לרכוב על סוס אבל בגלל היותי ילד שמן פחדתי לעלות על הסוס כדי לא להכביד עליו".

החברה מקבלת אדם שמן?
"אין טעם להכחיש, החברה שופטת אדם שמן כלא יוצלח, מישהו שאיבד שליטה על החיים שלו".

מה התפריט של אדם שמן?
"התפריט הוא אינדיבידואלי לכל אדם ואדם. אני למשל לא אהבתי מתוק אלא רק בשר ובשר, לא יכולתי להעביר כמה שבועות בלי לאכול בשר. ברגע שזה היה קורה הגוף לא היה שולט בעצמו ומתחיל לרעוד".


ד"ר סימון כיום. אמא שלו לא מזהה אותו (צילום: יורם כהן)

אחת הבעיות המרכזיות שבוחר להעלות ד"ר סימון היא אכילה מוגברת לפני השינה. "בשעות הלילה אתה נמצא לבד או מול הטלוויזיה והמחשבות מתחילות לנדוד בראש. כל מחשבה רעה שהייתה עולה לי למוח הייתה מתפוגגת עם בורקס או קרואסון. השימוש באוכל היה מקל על המטען הרגשי", מסביר סימון וטוען כי אנשים אינם מסוגלים להתמודד עם מצבים החיים, מה שגורם להם לפנות אל האוכל המשמש כמושא נחמה.

המומחה לרפואת השיניים מדגיש, כי הוא לא מאמין גדול בדיאטות וכי את הדיאטה הראשונה בחייו התחיל בגיל 29. "התחלתי לסבול מכולסטרול ובעיות נשימה, מה שהצריך ממני ליטול שבעה כדורים ביום". הבעיות הרפואיות האלו זעזעו את סימון שהבין כי האוכל הוא האויב שלו, ופתיח בדיאטה שמהלכה הוריד 50 ק"ג. אך תוך פחות משנתיים העלה כמות גדולה יותר מזו שהוריד.

הדיאטה הנוספת הגיעה לאחר תקופה והתקיימה במסגרת תכנית מבוקרת שנקראת 'תוכנית 12 צעדים'. "התוכנית לקוחה מהרעיון של אלכוהוליסטים אנונימיים, מפני שההתמכרות לאלכוהול או לסם זהה להתמכרות לאכילה כפייתי לא מבוקרת". גם במהלך דיאטה זו הוא השיל מגופו 50 ק"ג מיותרים, אלא שגם אז נחל צער כשהחזיר את המשקל העודף בתוספת קילוגרמים נוספים.

בשלב זה הבין כי אין מנוס מניתוח לקיצור קיבה. וכשנקבע לו כבר התאריך, נכנס לאופוריה. "בגלל הידיעה שאתה הולך
לעבור ניתוח אתה מרשה לעצמך לאכול הכול וכמה שיותר".

את הניתוח ביצע ד"ר ניסים גירון, מנהל מחלקת כירורגית בבית החולים 'פוריה' ומומחה לטיפול ניתוחי בהשמנת יתר. הניתוח עבר בהצלחה ולאחריו הגיע שיקום בן שבעה ימים בבית החולים, ולאחריו שוחרר סימון לביתו. "בכל יום איבדתי בין קילו לקילו וחצי. בחודש הראשון אפשר לעכל רק נוזלים ולאחר חודשיים אוכל מוצק כמו פחמימות. כיום אני אוכל בשר במינונים קטנים. אם פעם הייתי אוכל קילו בשר ביום, הרי שהיום אני אוכל 100 גרם. זה שווה את ההקרבה".

עד כה הוריד סימון 85 ק"ג מיותרים. ברחוב מתקשים לזהות אותו, אפילו אלו שקרובים אליו מאוד. "בהתחלה היו המון לקוחות שהגיעו למרפאה ושאלו אותי איפה ד"ר סימון. הפקידות היו מספרות להם שאני אחיו התאום. אימא שלי עד היום לא מזהה אותי כשאנחנו נפגשים ברחוב".