באדיבות החברה להגנת הטבע כמדי שנה, נפתחו השבוע החפירות הארכיאולוגיות בטבריה העתיקה, זאת במקביל לפעולות החפירה שמבצעת רשות העתיקות בחשיפת התיאטרון הרומי העתיק למרגלות הר ברניקי.

מתחילת שנות ה-50 נערכות בטבריה העתיקה חפירות רציפות, שנמשכו ומוסדו בשנים האחרונות על ידי פרופ' יזהר הירשפלד ז"ל. בחפירות נחשפו אתרי עיר שונים השוכנים על שפת אגם הכנרת. האתרים העתיקים שהתגלו נמצאים במערב העיר לצד שרידי הנמל העתיק. אחד האתרים העיקריים הוא התיאטרון הרומי.

בימים אלו מתבצעות חפירות ארכיאולוגיות ממערב לו. התיאטרון הענק בן 7,000 מקומות ישיבה נחשף ממש בימים אלו ממזרח לשוק בית המרחץ המרכזי והמפואר של העיר טבריה.

החפירות שהתחילו השבוע מנוהלות על ידי ד"ר קטיה ציטרין-סלברמן מהאוניברסיטה העברית בירושלים, ושותפים להן גם קבוצה של מתנדבים מטבריה ומחו"ל, בהם גם עובדי עיריית טבריה.

מטרת החפירה השנה היא ליצור רצף אדריכלי בין הממצאים הארכיאולוגיים בחלק המערבי של אתר העתיקות לבין החלק המזרחי שלו.

מאז תחילת החפירות נמצאו בטבריה ממצאים היסטוריים מרתקים שהעניקו לה את התואר 'עיר האוצרות והמטמונים'. הארכיאולוגים מצפים הפעם למצוא את החלק השני של מבנה האומנות העתיק ששרד עד לרעידת האדמה הגדולה, וכן ממצאים שיצביעו על חיי הקהילה בתרבות ובמסחר העשירים שאפיינו בעבר את העיר.

לחפירה מסייע כדרכו בעבר ובהווה חבר המועצה, איתן עובד. השבוע הוא קרא לכל התושבים להירתם למשימה. "תושבי טבריה וחובבי ההיסטוריה נקראים לבוא לסייע בחשיפת עברה המפואר. אני רואה כאן שילוב מנצח בחיבור אתר העתיקות לפארק ברקו, חיבור המתחייב ממורשת ההיסטוריה המפוארת של טבריה בת 2000 השנים".

בין השנים 1998-2007 חפר פרופ' יזהר הירשפלד ז"ל מהמכון לארכיאולוגיה של האוניברסיטה העברית. אלא שהוא נפטר בנסיבות טראגיות בסיום החפירה האחרונה שלו בשנת 2007.