צילום: שרון צור תקיפת קשישים, מעשי שוד בחנויות בעיר, אלימות קשה בין נערים, ונדליזם, התפרעות של בני מיעוטים בעיר, מקרי אונס ומעשים מגונים ברחוב ובמוסדות החינוך. יותר ויותר מקרי אלימות צפים ועולים מדי יום בעפולה בכלל ובאזור עליו חולשת תחנת עפולה בפרט. בריאיון ל'ידיעות העמק', זמן קצר לפני שהיא עוזבת את התחנה, מודה מפקדת המשטרה בעיר, סנ"צ אורלי מלכה, כי חלה עלייה באלימות, אבל באותה נשימה משבחת את העבודה של שוטריה באכיפה ומעצר קטינים.

לפני כחודשיים נודע כי סנ"צ מלכה תסיים את עבודתה בתחנת עפולה ותועבר לפקד על בית הספר לשוטרים בשפרעם. את המעבר הפיזי היא תעשה בעוד שלושה חודשים. עד אז היא מקווה לנסות לבער עוד קצת מנגע האלימות בעיר, ואולי לקטוף עוד כמה הישגים בתחום עבודתה.

מלכה אכן מודה בעלייה באלימות, אבל לא רואה חשש לביטחון תושבי העיר. "לדעתי הם יכולים להרגיש בטוח. יש משטרה טובה שאכפת לה, יש השקעה ונכונות גבוהה של השוטרים. לא אגיד שאין בעיות, אבל בהחלט הם יכולים להרגיש בטוח".

בטוח או לא, בתקופה האחרונה יעידו הרבה תושבים כי נהייה מפחיד להסתובב ברחובות העיר. נערים שודדים תושבים ברחובות, מתנפלים על קשישים ומטילים אימה על קטינים. השבוע החליטה פרקליטות מחוז הצפון להגיש כתב אישום נגד שמונה נערים מהעיר, בגין עבירות שוד, שוד בנסיבות מחמירות וקשירת קשר לביצוע פשע.מלכה. "יש השקעה ונכונות גבוהה של השוטרים" (צילום: שרון צור)

"יש פה חשיפה לפעולות נוער ויש מעצרים", מנסה מלכה להרגיע, "עצרנו עשרה חבר'ה בתחום גניבות ומעשי שוד והלילה עצרנו עוד שלושה. זה מעיד כי שוטרי התחנה נמצאים בזמן ובמקום הנכון כדי לטפל נקודתית בכל מקרה".

אחוז פשיעה גדול נמצא בשכונות של עפולה, גבעת המורה ועפולה עילית. לאחרונה למשל, הכינו שני צעירים מטען צינור שהתפוצץ להם בידיים. הם מאושפזים במצב קשה בבית החולים העמק. מעבר לכך, יש שם מקרי פריצה ושוד רבים, ולמרות הכחשות המשטרה, גם עדויות רבות על איומים על בעלי עסקים.

"יש אלימות גם בגבעת המורה וגם בעפולה עילית אך לא רק. יש לזכור כי אלו שני מקומות שקלטו עליה גם רוסית וגם
אתיופית, שני מכלולים אלו יחד עם המצב הכלכלי יוצרים לצערי עליית מדרגה באלימות".

כשמדברים על החשש לפרוטקשן בקרב אנשי עסקים בעיר, ארשת פניה הופכת לרצינית. היא מכחישה את העניין נחרצות. מודעת לשמועות ולטענות של תושבים ואנשי עסקים בעניין, אך לטענתה, הכול נבדק, נחקר ואומת. "אני מודה שיש עליית מדרגה באלימות, אבל פרוטקשן אין פה. ממש ממש לא. בעלי עסקים לא התלוננו בפנינו מעולם על איומים".

בשנה האחרונה חלו גם מספר מקרים של אונס ומעשים מגונים בעפולה ובסביבותיה. אחד המקרים הזכורים היטב, אירע בחודש מרץ לפני שנה. נערה התלוננה כי גבר עקב אחריה כשהייתה בדרכה מבית הספר הביתה, לקח אותה לשדה סמוך תוך כדי איומים וביצע בה את זממו, למרות תחנוניה שיחדול ממעשיו. המשטרה החלה מיד במצוד אחר הצעיר. כעבור כמה ימים נעצר תושב הקריות בן 20 שהודה במעשה.

מקרה אחר אירע בפנימייה באזור עפולה, ארבעה נערים נעצרו בחשד שתקפו מינית וביצעו מעשים מגונים בקטינה הלומדת איתם.

אבל אורלי מלכה, למרות שהייתה זו שטיפלה במקרה של הנערה שנאנסה בדרך הביתה, מתקשה לזכור. "עד כמה שזכור לי - לא אין לנו מקרה כזה. אני יכולה לבדוק מול מחלקת החקירות שלנו, אך ככל הידוע לי אין לנו מקרה כזה".

הכתבה המלאה מתפרסמת בסוף השבוע ב'ידיעות העמק'