צילום: חגי אהרון שנה אחרי שמונה הרצל גדז' לעמוד בראש המועצה המקומית מגדל, הקימו תושבים במושבה פורום שפועל להדחתו. היה מי שחשב שאחרי שנים שבהן סבל היישוב מהזנחה ומצב ירוד ומגירעונות כבדים, הגיע המושיע שיחלץ אותם מהבוץ. בתום השנה הם הבינו, לדבריהם, כי הבוץ שנקלעו לתוכו עמוק יותר.

גדז' היה הממונה על מחוז צפון מטעם משרד הפנים. בפברואר 2008 פרש אך לא לפני שהובטח לו על ידי שר הפנים דאז מאיר שטרית, מינוי עתידי לראשות ועדה קרואה למושבה מגדל. בינתיים, הוחלט על פיזור המועצה בטענה שאינה מנוהלת כראוי במשך שנים, וזאת הסיבה לגירעונות כספיים גדולים ובעיות נלוות. משרד הפנים מינה את בני צימרמן החשב המלווה במועצה, שהועבר לתפקד בפועל במקום ראש המועצה המודח.

אחד הצעדים הראשונים בהם נקט על מנת להבריא את המועצה היה תכנית הבראה שכללה פיטורי עובדים וצמצומים. באפריל 2008 קיבל לידיו הרצל גדז' את ניהול המושבה במקום צימרמן. גדז' נכנס לתפקיד למרות שהוא סוחב עמו היסטוריה לא פשוטה: מבקרת משרד הפנים, ברכה פלאוט, קיימה בזמנו בדיקה לגבי התנהלותו כממונה על המחוז, וקבעה בדוח מיוחד כי במקרים שנבדקו, גדז' התעלם מהחוק, פעל בניגוד למדיניות המשרד תוך חריגה מסמכות ובמקביל יצר אווירת טרור ופחד בקרב הכפופים לו.

עם כניסתו לתפקיד במגדל התנועה לאיכות השלטון נכנסה לתמונה על מנת לעכב את מינויו החדש. היא עתרה לבג"ץ
במרץ 2008 בעניין, אך למרות זאת גדז' נכנס לתפקיד.

כשגדז' נכנס לתפקיד במגדל, תלו בו תקוות רבות, בייחוד לאור תוכנית ההבראה שפעלה לחסל את הגירעון הכספי של המועצה. אולם לטענת חברי הפורום מאז ועד היום המצב לא השתנה, אלא הידרדר. כשהבינו התושבים שמהמינוי הזה לא יצא ממש, החליטו התאגד ולהקים פורום לגישור בין המועצה לתושבים. הפורום שמונה היום עשרה אנשים, מאוכזב מאוד מתפקודו של גדז'.

"בתוכנית ההבראה נאלצה המועצה לפטר עובדים תושבי מגדל ולשלוח אותם הביתה והרי במשכורתו של הרצל שלמעשה היא נטל מיותר היה ניתן להחזיק עוד שישה שבעה עובדים. על זה נאמר 'מה הועילו חכמים בתקנתם?'", אמר השבוע ישראל אמרוסי, מחברי הפורום שכיהן בעבר כראש המועצה.

עוד נושא כאוב לטענת חברי הפורום במושבה הוא נושא התרבות וההעשרה לשעות הפנאי. בשלוש השנים האחרונות חלה דעיכה גדולה בתחום: ספריית היישוב נסגרה, בית הספר היסודי 'אביגדור' נסגר, כמו כן גם מועדון הקשישים שהושקעו בו כספים רבים נסגר, להקת הנוער התפרקה ותזמורת המושבה שמנתה כ-60 ילדים ובני נוער מכיתה ד' עד יב' פורקה בעל כורחם של החברים בה. בנוסף, מגוון החוגים במתנ"ס של המושבה צומצמו.


הרצל גדז' (צילום: חגי אהרון)

מעבר לכך, המצב התיירותי קשה, ולטענתם, התושבים זוכים ליחס מזלזל מצדו של גדז'. עכשיו מבקשים התושבים להדיחו, ולמנות תושב המקום לעמוד בראש המועצה. "הבעיות האלה הן רק קצה קצהו של הקרחון", אמרו השבוע חברי הפורום.

הרצל גדז' מסר בתגובה כי "מדובר בטענות וברצף של שקרים ואי דיוקים, וחבל שכך. המועצה המקומית מגדל פועלת מתוך שיקולים עניינים בלבד. כל אשר נעשה ומבוצע, מבוצע על פי מינהל תקין ובאישור משרד הפנים ומשרד האוצר".

הכתבה המלאה תתפרסם בסוף השבוע ב'ידיעות טבריה'