צילום: שלומי כהן לקראת עונת הקיץ הקרובה מועצת הרבנות בטבריה שוקדת בימים אלו על פיתוח תוכנית חדשה שתקבע, כי כל בעל עסק מתחום המזון יהיה מחויב להעסיק משגיח כשרות עם אקדח לייזר נגד מזיקים בעלי כנף.

לפני עונת הקיץ הקרובה משגיחי הכשרות יצוידו באקדחי לייזר שמטרתם לנטרל מזיקים בעלי כנף, כאמור. על פי ההלכה הדתית, אכילת חרקים בעלי כנף הינו מעשה טמא שנוגד בכל צורה את ערכי הכשרות והדת היהודית.

הרעיון נולד כתוצאה מכך שהרבנים במועצה רואים חשיבות רבה בשמירת כשרות במוסדות ציבוריים בעיר, ולכן הדעה הרווחת בקרבם היא לגרום לציבור להימנע ולא להיכשל מאכילה טמאה, במיוחד במצב שאינם מודעים למעשה.

מדובר באקדח לייזר חדשני שפותח בארצות הברית על ידי קבוצת מדענים. קרן הלייזר שיוצאת דרך האקדח מנטרלת ומחסלת את החרק, אופן השימוש יהיה פשוט ללא כל סיכונים ועל כל משגיח כשרות תהיה החובה להסתובב עם האקדח בין המקומות הציבוריים בהם הוא מכהן כמשגיח כשרות, ולהיות אחראי למניעת כניסת חרקים לאזור על ידי השימוש באקדח.

מנהל מחלקת הכשרות במועצה, הרב רפאל כהן, מדגיש כי רכישת האקדחים תמומן על ידי בעלי העסקים שמחזיקים בתעודות כשרות של רבנות העיר. "בימים אלה אנחנו מבצעים מבחני הדגמה על מנת לבדוק את התפעול. רוב הציבור אינו מודע כי אכילת חרקים היא שוות ערך לאכילת חזיר, ולכן היא אסורה בהחלט.

"כרגע כל בעלי העסקים בתחום המזון שנמצאים באזור פתוח מחויבים לסגור מוקדם יותר, כדי להימנע מבעיית החרקים המעופפים. אנחנו מקווים שבעזרת אקדח הלייזר נוכל לפתור את הבעיה", אמר כהן.