צילום: index open בעוד שאלפי משפחות עושות את ההכנות האחרונות לסדר, עורכות קניות ומתכננות טיולים לחג, ישנם ילדים בעמק שיאלצו לחגוג את החג ובינתיים להעביר את החיים בכלל במרכז חירום בחיפה. לילדים האלה, חמישה במספר מאזור עפולה והעמקים, אין הורים שיכולים להעניק בית חם, ועל כן, עד שעמותת מטב ורשויות הרווחה ימצאו עבורם משפחות אומנה, הם נאלצים להעביר את הזמן עם ילדים נוספים מכל רחבי הצפון במרכז החירום.

לאחרונה הוצאו מבתיהם חמישה ילדים מאזור העמקים, לאחר שעברו הזנחה מצד הוריהם. אחד הילדים כלל לא הספיק להגיע לביתו. הוא נולד בשבוע שעבר בבית החולים העמק לאם המכורה לסמים, שגם במהלך הריונה לא עשתה מאמצים להיגמל מהסם.

כתוצאה מכך נולד תינוק 'מכור לסמים' והוא עובר בימים אילו טיפול מיוחד לגמילה בבית החולים העמק. בתום הטיפול, יועבר התינוק למשפחת אומנה, בהנחה שתימצא כזאת בתקופה הקרובה. "אנחנו מצפים שאמו של התינוק תגיע לנקודת מפנה בחייה", אמרה השבוע עידית לרנר, עובדת סוציאלית בעמותת מטב.

לדבריה, השאיפה היא שהאם תיקח אחריות ותיישם בהצלחה תהליך גמילה, כדי לקבל בחזרה את תינוקה. "היא יודעת שעד שלא תיגמל היא לא תקבל את הילד אל חיקה, והיה לה קשה מאוד לקבל את העובדה שהתינוק לא יוצא איתה מבית החולים ולא יחיה איתה עד שהיא לא תתקן את דרך חייה", הוסיפה לרנר.

אחים לסבל
בניגוד למשפחה מאמצת, במשפחת אומנה חי הילד לפרק זמן מסוים, מחודש עד 18 שנים. הסיכוי להחזירו הביתה תלוי במסוגלות של הוריו להעניק לו בית חם וצרכים בסיסים נאותים. את העובדה שהילד עשוי לחזור לביתו מתישהו מבהירים בעמותת מטב וברשויות הרווחה היטב להורים המעוניינים להפוך למשפחת אומנה.

לפני שלושה חודשים הגיעו למרכז החירום בחיפה, א' ו-ד', שני אחים בני שלוש וחצי וארבע וחצי מאזור עפולה. הילדים הועברו למרכז לאחר שהוריהם התגרשו, ואף אחד מהם לא לקח אחריות על הילדים. האב יצא מהתמונה, והאם בעלת יכולות מאוד נמוכות לטפל בהם. מאז הגירושים גדלו הילדים אצל האם, אולם זו כמעט ולא שלחה אותם לבית הספר, וגרוע מכך מנעה מהם טיפולים רפואיים שגרמו לאיחור וללקויות בהתפתחותם. כשהגננת שמה לב שהם לא מגיעים לגן במשך תקופה, היא עירבה את רשויות הרווחה.

"הילדים האלה לא קיבלו צרכים בסיסיים שילד רגיל מקבל, הם סבלו מהזנחה ובעיקר מחסכים ברמה הרגשית", סיפרה לרנר, "הוחלט שהאימא פשוט לא מסוגלת לטפל בהם, ועל כן רשויות הרווחה פנו אלינו לעמותה". היום הם נמצאים יחד במרכז החירום ומצפים למשפחה אומנת שתהיה מוכנה לגדל את שניהם יחד.

יחד איתם נמצא במרכז גם ב', ילד בן שמונה מהעמקים הסובל מהפרעת קשב וריכוז חמורה. הוא לא יודע את זהות אביו ואמו מתקשה לגדל אותו בגלל מצב נפשי קשה מאוד בו היא שרויה. ב' הוא ילד חביב מאוד, מרבה לחייך, אבל יחד עם זאת גם תזזיתי וחסר גבולות. הוא זקוק יותר מכל למסגרת, לרגישות וחום. במרכז יודעים לספר כי ב' פונה אליהם מדי פעם ומפציר בהם שהוא רוצה משפחה אומנת. "הוא מבין את מצבו", מספרת לרנר, "הוא לא רוצה לחזור הביתה, אבל רוצה מאוד מאוד משפחה. "הילד מבין שאמא לא הצליחה לתת לו מענה ולכן הוא רוצה משפחה אחרת".

הילד החמישי מהעמק שנמצא במרכז החירום ומחפש משפחה, הוא ילד בן 4. לא ידוע מי הוא אביו ואמו מכורה לסמים ולא מסוגלת לטפל בו.

הבעיה הגדולה עם נשים המכורות לסמים היא שאין חוק שיכול למנוע מהן להביא ילדים לעולם, ובהרבה מקרים אמהות כאלה ממשיכות ללדת ילדים נוספים, וכמו במקרה הראשון גם אלה מיועדים למשפחות אומנה.

הורים המעוניינים להפוך למשפחת אומנה ועומדים בקריטריונים לכך עוברים תהליך בדיקה הנמשך מספר מפגשים המתפרסים על חודש וחצי. המשפחות צריכות לעמוד בקריטריונים בסיסיים של אימא עד גיל 55, הכנסה אחת קבועה לפחות לבני הזוג, וכמו כן הורים במצב בריאותי תקין. בעמותה נמנעים לקבל משפחות חשוכות ילדים, בגלל הקושי שלהן בשלב מאוחר יותר להיפרד מהילד.

פרטים על הצטרפות לשירות האומנה ניתן לקבל בטלפון: 6591852 באזור חיוג 04.