צילום: Index open ביישוב אלון הגליל מצאו דרך מקורית להלחם בתופעה ההולכת וגוברת בקרב בני נוער - שתיית אלכוהול. רכזת הנוער הבוגרת, חן טפר, ועדת הנוער של היישוב ובני הנוער עצמם החליטו למנוע יחד את האסון הבא. המסר החינוכי החשוב יעבור באמצעות לחץ חברתי שיתבטא במסיבת יום עצמאות ענקית ללא אלכוהול לכל בני הנוער של עמק יזרעאל (שכבות ט' עד י"ב). המסיבה תתקיים במועדון הטרמינל ב-30 לאפריל.

"לא רצינו לחכות שיקרה אסון גדול ואז לפעול", אמרה המד"בית טפר, "בתקופה האחרונה שתיית אלכוהול אצל נערים זה משהו שכבר אי אפשר להתעלם ממנו. נערים שותים עד שיכרון וסתם בשביל הכיף. זה מפחיד. היה לנו ברור שרק לשבת איתם ולהסביר להם זה לא ישפיע".

אחרי כמה פגישות בין בני הנוער לטפר ולאנשי החינוך ביישוב, הוחלט להטיל על בני הנוער לארגן ולהפיק לבדם מסיבה ענקית שהמסר שלה חד וברור - אפשר ליהנות גם בלי לשתות אלכוהול. "הם יודעים שלשתות זה מסוכן ולא משנה כמה שיחות נעשה להם, הלחץ החברתי הוא הרבה יותר חזק מאיתנו ומכל חינוך אחר שיקבלו. המטרה שהנוער בעצמו ישנה את הקהילה שלו", הבהירה טפר.

אחד ממפיקי המסיבה הוא דרור בינדר מאלון הגליל, תלמיד שכבת י'. "הכול התחיל בגלל מסיבה לא חוקית שעשינו עם אלכוהול לא חוקי", סיפר. "הייתה אלימות במסיבה וביישוב היה רעש גדול סביב זה. ההורים הזדעזעו. עשו לנו שיחות והרצאות והסבירו לנו מכל ההיבטים כמה זה מסוכן ולא חוקי. היינו אובדי עצות כי זה היה די כיף, ואז הוחלט לעשות מסיבה שלא תהיה נגועה באלכוהול. המסיבה הזאת יכולה להגיד המון שאפשר ליהנות בלי זה, שאלכוהול זה לא מצרך חובה בכל מסיבה".

המסיבה הזו תגרום לך להפסיק לשתות?
"היא לא תפתור את הבעיה בבום. זה תהליך שצריך לעבור".

הפרויקט המיוחד באלון הגליל זוכה לתמיכה, עידוד ועזרה מצד לילך כהני, אחראית על מניעת סמים ואלכוהול במועצה אזורית עמק יזרעאל. "המסר על הסכנות שיש באלכוהול ושאפשר ליהנות גם בלי זה יכול לעבור הכי טוב בין נער לנער", אמרה כהני, "מיד כששמענו על כך ראש המועצה, איל בצר, התגייס לתמוך במשאבים ובגיוס שאר היישובים. אנחנו שמחים על הפעילות הזאת".