צילום: שרון צור רגע לפני החג, בשורה קשה לעובדי מפעל האלקטרוניקה קיוליק אנד סופה באזור התעשייה ביקנעם: החברה החליטה להעביר 75 אחוז מעבודת הייצור לסין, ולהשאיר בארץ רק את נושא המחקר והפיתוח. המשמעות: 170 עובדים, מתוך 240 במפעל, הולכים הביתה.

החברה הממוקמת בפארק התעשייה של יקנעם פועלת בישראל החל משנת 1969 והיא נחשבת לייצרן המוביל של כלי עבודה קצה ליצרני תעשיות הסמי קונדקטור, כדוגמת מחטים זעירות בדיוק של מיקרון המשמשות לפעולות חיווט והרכבה על פרוסות סיליקון עבור רכיבים אלקטרוניים כשבבי מעבדה וכן לטלפונים סלולרים, מחשבי כף יד, מחשבים ניידים, משחקי מחשב ועוד.

מגמת צמצום עבודת הייצור בארץ החלה כבר לפני שנה וחצי וכעת הצמצום מוחרף. הידיעה על גל הפיטורים הקרוב בחברה לא תפסה את עובדי המפעל מופתעים, אך יחד עם זאת רבים מהם סירבו השבוע להתייחס. חלקם חוששים שהדבר יפגע בהם, שכן הם עדיין לא יודעים מי מהם יפוטר.

אחד מעובדי המחקר אמר: "ידענו שזה עלול לקרות. אין מה לעשות, הייצור עובר לסין. זה לא נעים, אבל החברה מעבירה
את קו הייצור לסין, זו מגמה לאורך זמן. כמו שחיסלו את הייצור בארה"ב ושוויץ, כך גם פה בישראל. אנחנו לא ראשונים וגם לא אחרונים, חבל, אבל זה מה יש".

דובר המפעל, אהרון כפיר: "במסגרת החלטה אסטרטגית של החברה מול גורמי החברה בחו"ל הוחלט על תהליך של צמצום היקף הפעילות בארץ והעברתו לסין. צעד זה אכן יגרום, לצערי, לפיטורי 170 עובדים עד סוף התהליך. במפעל יישארו כ-70 עובדי פיתוח, מחקר וייצור במתכונת מצומצמת. גם רעיון של צמצום ימי עבודה לארבעה ימים או צמצום שעות נבחן בעבר, אך זה לא עולה על הפרק".

ראש העירייה סימון אלפסי נחוש לשנות את רוע הגזרה, אך מדגיש כי הוא זקוק לשיתוף פעולה של הנהלת המפעל. "זימנתי אליי את מנכ"ל המפעל. אנו נמצאים בקשר רציף. לפני חודשיים נפגשנו בניסיון לראות איך אפשר למנוע את התהליך, הבנתי ממנו כי זו החלטה אסטרטגית של החברה להעביר את הייצור לסין.

"החברה מנתה בעבר כ-800 איש ולאט לאט צומצם היקף העבודה. לצערי החלטת ההנהלה עוד אז הייתה כזו. הוסכם על השארת מינימום של עובדים, אך לצערי גם המינמום הזה עומד להיפגע. אני מוכן ללכת למשרדי האוצר והתמ"ת ולהילחם, וזאת רק כדי שלא יפטרו את העובדים, אבל בשביל זה אני צריך את שיתוף הפעולה של הנהלת המפעל".

כאמור, החלטת ההנהלה היא אסטרטגית ורק שינויים לא צפויים במהלך מפגש בין אלפסי לנציגי הנהלת המפעל, יכולים להביא לשינוי הגזרה.