צילום: עידו בקר שופט בית משפט המחוזי בנצרת אשר קולה גזר 20 חודשי מאסר על צעיר מהצפון שהואשם בעסקת טיעון בגרימת מוות ברשלנות. הצעיר נהג ברכב מסוג מאזדה בקטע הכביש בין מגידו לצומת התשבי כשהוא שיכור וללא חגורת בטיחות. הוא התפרע בכביש וגרם לתאונה בה נהרג דודו שישב לצדו אברהים מזאריב.

כנגד הנאשם הוגש כתב אישום אשר ייחס לו תחילה עבירה של הריגה. הוא כפר בעובדות ובהמשך בעקבות הסדר טיעון, תוקן כתב האישום ויוחסו לו בין היתר גרימת מוות ברשלנות, נהיגה בשכרות, אי חגירת חגורת בטיחות ונהיגה ברכב שהציוד בו פגום.

מעובדות כתב האישום עולה, כי ביום 1.10.08 סמוך לשעה 00.30, נהג הנאשם בקטע הכביש שבין צומת מגידו לצומת התשבי. ברכב נסע עמו, אותה שעה, גם אברהים מזריב אשר נהרג בתאונה. "הנאשם נהג ברכב בהיותו שיכור, כאשר רמת האלכוהול בדמו, עלתה על 161 גרם. הנאשם והמנוח לא היו חגורים בחגורת בטיחות בעת הנסיעה. הנאשם נהג את הרכב בפזיזות ובקלות ראש, וביצע עקיפות מימין ומשמאל של הרכבים שנסעו לפניו", נכתב בכתב האישום. בשל נהיגה פרועה זו נגרמה תאונה בה נהרג הדוד.

עורך דינו של הנאשם, טארק מאזריב טען כי התאונה נגרמה בשל נקר בצמיג הימני ברכב.

הפרקליטות טענה כי אין להקל בנהיגה בשכרות וביקשה להשית עליו את העונש המירבי 24 חודשי מאסר.

הסנגור הוסיף וטען כי למנוח רגשי אשם וחרטה, עקב התוצאה הטרגית של התאונה, וכי עקב מותו של הדוד, קיבל על עצמו הנאשם, גם לטפל במשפחת המנוח. הסנגור ביקש להסתפק בעונש של 18 חודשי מאסר.

השופט קולה קבע כי "נהג הנוהג בשכרות, דומה ל'פצצת זמן מתקתקת' אשר בכל רגע נתון עלולה ל"התפוצץ" ולגרום לתוצאה טרגית כלשהי".

לגבי העובדה כי היה נקר בצמיג אמר השופט, כי יכול להיות שזו גם אחת הסיבות אבל "אין ספק כי היא לא הגורם היחיד וכי לו לא היה הנאשם במצב של שכרות, הייתה התאונה נמנעת".

עוד ציין השופט כי בעברו של הנאשם אפשר להבחין בחמש עבירות של נהיגה ללא חגורת בטיחות, וכי על אף העונש שקיבל אז, לא למד את הלקח, לא חגר את עצמו הפעם ולא דאג שהנוסע שישב לידו ייחגר. "אין ספק כי לו היה המנוח חגור בחגורת בטיחות, חייו היו ניצלים".

השופט גזר עליו: מאסר בפועל של 20 חודשים, פסילת רישיון לשלוש שנים, 16 חודשי מאסר על תנאי.