שבוע ימים לפני יום הזיכרון לחללי צה"ל, וכך נראית האנדרטה לזכר חללי גדוד עוז 77 של חיל השריון בעמק הבכא: פסולת פזורה בכל מקום, ספסל שבור, דגל מורד ומוכתם ושלטי הנצחה שבעבר היו מקובעים לקרקע פזורים כעת ברחבי האתר.

הטנק הפך לפח אשפה

מטיילים שביקרו בסוף השבוע באתר, מספרים: "הלכלוך נמצא בכל פינה. שקיות במבה, קופסאות של מנה חמה, שקיות ניילון, כוסות קפה חד פעמיים. מחריד לראות שהטנק בלב אתר ההנצחה הפך להיות פח אשפה. מבקרים השליכו לתוכו מכל הבא ליד".

בנוסף לאשפה, גם זיכרון החללים נפגע. "באנדרטה פזורים עשרות שלטים קטנים עם שמות החללים ותאריך נפילתם. חלקם פשוט זרוקים בשטח". תמונות שהגיעו לידי mynet מלמדות כי השלטים שהיו מקובעים לקרקע בבטון אכן פזורים באתר, וגם הדגל במקום הורד והוא מוכתם בבוץ.

שלטי זיכרון מושלכים

גדוד עוז 77 בפיקודו של המג"ד דאז סא"ל אביגדור קהלני ניהל את אחד הקרבות הקשים בתולדות המדינה ברמת הגולן במלחמת יום הכיפורים. בקרב עקוב מדם הצליחו קהלני, שזכה בעיטור הגבורה, ופקודיו למנוע מהסורים לכבוש את האזור. שלוש דיוויזיות סוריות הוכנעו על ידי כוח צבאי קטן של צה"ל וקרב עמק הבכא הפך לאחד מסמלי המלחמה ולחלק בלתי נפרד מאתוס הלחימה והגבורה של צה"ל.

לימים הוקמה אנדרטת ההנצחה לזכר חללי הגדוד בסמוך להר חרמונית. במקום טנק סורי, שלטי הנצחה עם שמות הנופלים ומדי שנה נערך במקום טקס לזכרם.
קהלני, יש לציין, מקפיד במסגרת תוכנית לימודים של משרד החינוך לצאת לסיור בעמק הבכא עם שמיניסטים ולספר להם את סיפור הלחימה, בניסיון לעודד התגייסות לצה"ל ולהעלות את המוטיבציה.

תא"ל במיל' קהלני, ששמע על הפרטים מ-mynet, מסר בתגובה: "בכל שנה פוקדים את המקום מאות משפחות, חברים ומבקרים ובשבילנו האתר נחשב ליותר ממקודש. לא ידעתי על הזוהמה והפסולת".

וכך זה יכול להיראות, שבוע לפני יום הזיכרון?

"זה בהחלט כואב. בדרך כלל, גדוד עוז 77 הוא האחראי על התחזוק השוטף של האנדרטה וכרגע הוא עסוק בפעילות בעזה. מייד אפנה למג"ד ולרס"ר הגדוד ואני יכול להתחייב שבימים הקרובים הם ידאגו לתקן ולשפר את הליקויים. אני מודה לכם על שהפנתם את תשומת לבי".

מעמותת "יד לשריון" נמסר כי אנדרטת עוז 77 אינה בתחום אחריותה הגיאוגרפית.