צילום: אירה רפאילוב – רשקובן לקראת יום הזיכרון לשואה ולגבורה שחל היום (ג'), החליטו חניכי יוניסטרים מנצרת עילית שנה ב' לתעד את סיפוריהם של ניצולי שואה, תושבי נצרת עילית, כחלק מפעילותם החברתית במרכז יוניסטרים בעיר.

את המיזם החלו צעירי יוניסטרים בשנה שעברה. בימים אלה הם עורכים את הראיונות האחרונים עם ניצולי שואה שטרם נחשפו, במטרה להוציא לאור ספר המאגד את סיפורי כל ניצולי השואה בנצרת עילית.

לדברי אירה רפאילוב-רשקובן, מנהלת מרכז יוניטרים גריספון בנצרת עילית "פעילות התרומה לקהילה היא חלק בלתי נפרד מפעילות יוניסטרים. המיזם לתיעוד ניצולי השואה בעיר מרגש את כל המעורבים בו.

"מחד, ניצולי השואה שמרגישים שצעירי הדור מקשיבים לקולם, ומאידך צעירי יוניסטרים לומדים להכיר טוב יותר את ותיקי העיר ומתעדים את סיפורם במהלך השואה למען הדורות הבאים. מיזם חברתי בו כולם יוצאים נשכרים".

עמותת יוניסטרים הוקמה בשנת 2001 על ידי קרן ההשקעות דסימה ונצ'רס, שבבעלות היזם רוני צארום, במטרה להצמיח מנהיגות עסקית וחברתית בתפיסת עולם דמוקרטית בקרב בני נוער בישראל.

העמותה פועלת על פי מודל של שיתוף פעולה עם מאות עמיתים, יזמים ואנשי עסקים מהקהילה העסקית בארץ, הנוטלים חלק בהנחיה ובהדרכה המקצועית של בני הנוער בתחומי העסקים, ניהול, כלכלה, יזמות, מנהיגות ועוד.

ליווי זה מעניק לבני הנוער כלים רבים להתמודדות עם העולם העסקי במטרה לצמצם את הפערים הכלכליים והחברתיים בין המרכז לפריפריה.

בני הנוער המשתתפים בפרויקט נוטלים חלק בתוכנית הנמשכת שלוש שנים ומלווה קבוצות בני נוער משכבת כיתה י' ועד לשירות הצבאי.

יוניסטרים מפעילה כיום 10 מרכזים ברחבי הארץ: בכפר יונה, במעלות תרשיחא, בגלבוע, בנצרת עילית, באילת, בעפולה, בעכו, בחצור הגלילית, באור יהודה ובנתיבות.