צילום: אביהו שפירא מאות אנדרטאות לזכר חיילי צה"ל שנפלו במלחמות ישראל, פזורים ברחבי הגולן והגליל העליון, אולם עם השנים חלקן הפך לעזובה. בסיור בחלק מהמקומות השבוע ניתן היה למצוא עשבייה, קוצים ושאריות פסולת של מטיילים. ברשויות מודים כי חלק מהמקומות הפכו יעד לוונדליזם, והם עושים כל שביכולתם כדי לתחזק את האתרים.

בשלוש השנים האחרונות החלה יוזמה של שני אנשים בגליל העליון לאתר אנדרטאות ולשפץ אותן, אולם אין ביכולתם להשתלט על כולן, והמצב בשטח, שבוע לפני יום הזיכרון, עדיין מביש.

ברמת הגולן לבדה יש בסביבות 120 אנדרטאות ואתרי זיכרון. רובם קשורים למלחמת יום הכיפורים. היוזמה להקמתם של רוב האנדרטאות לא הייתה ממסדית. מדובר בדרך כלל בהורים לנופלים, או בחברים מהיחידה, שהחליטו להקים אנדרטה.

עד לפני שלוש שנים המצב התחזוקתי של מרבית האנדרטאות היה בכי רע. פרט לאנדרטאות חטיבתיות, או גדודיות, שליחידה היה עניין לטפח אותן, תחזוקת כל שאר האנדרטאות הייתה תלויה ביוזמות אישיות כאלה ואחרות.

אחד האנשים שעסקו בכך היה שאולי דרור ז"ל, תושב גבעת יואב, שביוזמתו היה עובר מדי פעם בין האנדרטאות מנקה את סביבתן ומשתדל לתקן מה שנשבר. פה ושם היו גם קרובי משפחה שהגיעו, בעיקר לקראת יום הזיכרון וטיפלו באנדרטאות, אבל ככל שחלפו השנים, הורי הנופלים הזדקנו.

"זה היה לקראת יום הזיכרון", הוא מספר יוסי הראל מנווה אטיב, "החלטתי לבדוק את מצב האנדרטאות, והמציאות שגיליתי הייתה עגומה. מרבית האנדרטאות היו במצב תחזוקתי ירוד. את חלקן פשוט היה קשה למצוא בגלל הצמחייה שגדלה סביבם".


אנדרטה בגולן. הזנחה קשה (צילום: אביהו שפירא)

אגף ההנצחה של משרד הביטחון הוא הגוף הממשלתי הממונה על נושא הנצחת חללי צה"ל. על פי החוק, הרשות המקומית אחראית על תחזוקת אתרי הזיכרון, משרד הביטחון מעביר סיוע בהיקף מסוים, אולם לא כזה שניתן לבסס עליו תחזוקה בהיקפים הנדרשים.

"בסופו של דבר עיקר העול נופל עלינו", אומר דן אסרף, פקח איכות הסביבה הנוכחי של המועצה האזורית גולן, "מדובר באתרים שהם נכס של כלל עם ישראל, לא רק שלנו. למרות זאת לקחנו על עצמנו לטפח אותם, ואנחנו רואים בכך מחויבות מוסרית וערכית".

מטיילים שביקרו בימים האחרונים באתר, סיפרו: "הלכלוך נמצא בכל פינה. שקיות במבה, קופסאות של מנה חמה, שקיות ניילון, כוסות קפה חד פעמיים. מחריד לראות שהטנק בלב אתר ההנצחה הפך להיות פח אשפה. מבקרים השליכו לתוכו מכל הבא ליד". בנוסף לאשפה, גם זיכרון החללים נפגע. באנדרטה פזורים עשרות שלטים קטנים עם שמות החללים ותאריך נפילתם.

מהמועצה האזורית גליל עליון נמסר בתגובה: "מרבית האנדרטאות אינן מתוחזקות לאור היעדר תקציבים לנושא. כיוון שעלות תחזוקתן גבוהה מאוד ולאחר מות הקרובים האנדרטאות נותרות מוזנחות ומעליבות את זכר הנופלים ואנו מבקשים למנוע מצב זה. כיוון שהגליל העליון היה אזור קרבות קשה כמעט בכל שעל מצויה אנדרטה, ואין ביכולתה של המועצה להשקיע מיליוני שקלים בתחזוקה ובניקיון".

מעיריית קרית שמונה נמסר: "האנדרטאות מטופלות בדרך כלל על ידי מחלקת הגינון והתחזוקה של העירייה, כיוון שהן חלק מהמארג העירוני".

ממשרד הביטחון נמסר: "על פי חוק גנים לאומיים ואתרי הנצחה, אחזקת אתרי ההנצחה חלה על הרשויות שבתחומן הם נמצאים. המועצה האזורית גולן מקבלת בכל שנה סיוע של 100 אלף שקל, תואם להשתתפות המועצה, באחזקת כל האנדרטאות שבתחומה כמאה במספר".

הכתבה המלאה מתפרסמת בסוף השבוע ב'ידיעות קרית שמונה', 'ידיעות טבריה' ו'ידיעות העמק'