צילום: שלומי כהן משטרת קרית שמונה בשיתוף עם פקחי משרד התשתיות פשטו השבוע על אחד המשקים החקלאיים בכפר יובל, וגילו בתוך סככה ששימשה בעבר כלול תרנגולות מיכל גז לא חוקי בו היו מאוכסנים 3 טון גז. אותו תושב החזיק את מיכל הגז הזה ועשה בו שימוש למילוי בלוני גז לחלוקה בבתים בכל האזור. הוא קיבל אישור לבנות מיכל גז להסקה בלולים, אולם המיכל שנבנה לא שימש לייעוד המקורי, והיה גדול בהרבה מהצרכים של ההסקה, אם היו כאלה בכלל.

פקחי משרד התשתיות פינו את המיכל ואת הגז מהמקום, והנושא הועבר לטיפול משפטי של המשרד. במקביל משטרת קרית שמונה מתכוונת להוציא נגד האיש כתב אישום על ניהול עסק ללא רישיון.

נושא חלוקת הגז הפיראטית מעסיק את משרד התשתיות מזה שנים. מעת לעת מצליחים פקחי המשרד לעלות על מצבורי גז פיראטיים, או על מפיצים העוסקים בחלוקת גז ללא רישיון. יחידת הפיקוח והאכיפה של משרד התשתיות הוקמה לאחר אירוע שהתרחש בשנת 1989, שבו מתקן צובר גדול של גז התפוצץ במפרץ חיפה. מאז הספיקה יחידת הפיקוח לאתר כמה מצבורי גז מסוכנים. אחד המקרים הידועים אירע בשנת 2006 באום אל פחם, שם התגלה מיכל גז גדול סמוך לגן ילדים.

ראש אגף הפיקוח והבטיחות במשרד התשתיות, נתן קרמרסקי, התבטא בעבר בנושא, ואמר כי: "בלון גז רגיל לשימוש ביתי מכיל 12 ק"ג של גז. פיצוץ של כמות כזו דומה לפיצוץ 25 ק"ג של חומר נפץ. הפיגוע במלון פארק בנתניה בוצע באמצעות פחות מ-25 ק"ג של חומר נפץ. מדובר בשוק המגלגל למעלה משלושה מיליארד שקל בשנה. עשרה אחוזים מהשוק מופעל על ידי עבריינים ולצערי משפחות הפשע גילו את הפוטנציאל הכלכלי העצום הטמון בסחר בגז. הם מהווים סכנה איומה לסביבה".

תגובת דובר משרד התשתיות, חן בן לולו: "חוקרי יחידת הפיקוח והאכיפה של משרד התשתיות קיבלו את המידע על מצבור הגז בכפר יובל, והעבירו אותו לידי משטרת קרית שמונה. לאחר מכן, בשיתוף פעולה עם המשטרה, התבצעה הפשיטה על המקום ונמצאו בו, פרט למיכל הגז הגדול, גם בלונים של חברות שונות ומכשירי שקילת גז אלקטרוניים.

"כל הציוד הוחרם. עדיין לא ידוע מהיכן רכש אותו אדם את הגז והנושא נמצא בחקירה. נכון להיום העונשים הקבועים בחוק לעברייני גז אינם מרתיעים דיים ויש בכוונתנו לפעול להחמרת הענישה באמצעות הליכי חקיקה בכנסת".