צילום: שרון צור סרט שצילם דימיטרי זוזוליה מטעם העירייה לרגל ליום העצמאות הפך לדרמה גדולה. הצלם הוזמן לבניין העירייה כדי לצלם את חברי המועצה מברכים את התושבים לקראת יום העצמאות, ובהמשך אף תיעד את ישיבת המועצה. אלא שאפילו הוא לא ציפה לתעד את איש הימין, זאב הרטמן, אומר כי הוא מקווה "שהערבים יתאיידו", ובהמשך אף לתעד אלימות מילולית ופיזית בין הרטמן לבין פקחי העירייה, שהוציאו אותו מחדר הישיבות, לאחר הוראה שקיבלו מראש העירייה.

"לא התכוונתי לכל הערבים"
הצלם הוזמן שעה לפני ישיבת המועצה שהתקיימה בעירייה ביום שלישי בערב, כדי לצלם את חברי המועצה, אחד אחד, מברך את תושבי העיר לכבוד יום העצמאות ה-61, כאמור. כשהגיע לחבר המועצה זאב הרטמן, בין כל הברכות לשגשוג ופריחה, אמר גם כי לכבוד יום העצמאות הוא מאחל "שהערבים יתאיידו". כשהצלם ביקש ממנו להשיב ברצינות, אמר: "אני מדבר ברצינות, מאחל לעיר שהערבים יתאיידו".

למרות התיעוד בקלטת, הכחיש הרטמן למחרת את הדברים: "שאלו אותי מה אתה מאחל לגלעד שליט ואמרתי שאני מאחל לו שיחזור במהרה הביתה. לאחר מכן, שאלו אותי מה אני מאחל לכל אותם לוחמי חופש שהחמאס מבקש לשחרר תמורת שליט, והשבתי שאני מאחל להם שהתאיידו. לא התכוונתי לכל הערבים, רק לאלה שיש להם דם על הידיים".

ישיבה מתלהמת
הצלם המשיך לצלם את ישיבת העירייה שדנה בנושא התקציב. התקציב נמסר לחברי המועצה לפני חודש, והובא רק לאישור המליאה. ראש העירייה, שמעון גפסו, אמר כי התקציב שמסתכם ב-232 מיליון שקלים משקף מדיניות חדשה ששמה דגש על רווחה וחינוך. האופוזיציה מתחה ביקורת. הרטמן קבל על הפגיעה הקשה בתקציב הביטחון ונכנס בדבריו של ראש העירייה.

ישיבת התקציב לא עברה בשקט. הרטמן תקף את התקציב וטען כי אין בו בשורה. לדבריו, הנתונים מצביעים על קיצוץ ולא על תוספת בתחום החינוך. גפסו אמר כי תקציב החינוך גדול באופן משמעותי. הרטמן המשיך להביע את מחאתו בטונים גבוהים, תוך שהוא פונה ליועצת המשפטית ולעובדת עירייה נוספת. גפסו קרא אותו לסדר פעם ראשונה. בקריאה השלישית, קרא גפסו לפקחים שיוציאו אותו. "קחו אותו", אמר להם. הרטמן רתח מזעם על הצורה בה נדרש לצאת, וכך גם כל חברי האופוזיציה, שבהפגנת תמיכה בהרטמן, יצאו גם הם מהישיבה. "תנו לבריון לנהל את הישיבה לבד", צעק הרטמן כשיצא.


פלוט. "גפסו העביר סימן לפקחים" (צילום: שרון צור)

אבל בזה לא תמה הסערה. תוך כדי שהפקחים והמאבטחים מלווים את הרטמן החוצה החלו חילופי מילים קשות בין הרטמן לאחד הפקחים. לבסוף נדחף הרטמן החוצה. לטענתו, זעם כי אחד המאבטחים סובב את ידו בצורה בוטה וגרם לו לפגיעה. מאותה ישיבה המשיך הרטמן לתחנת המשטרה והגיש תלונה נגד הפקח.

הרטמן: "הכול היה יזום"
למחרת הישיבה, כשנודע בעירייה כי כל הדרמה בישיבה תועדה במצלמה, מיהרו כולם לראות את הסרט. אז נתקל עוזר ראש העיר ג'ורג' שחאדה, גם בברכה של הרטמן, והחליט להגיש תלונה במשטרה נגדו. "אני כולי מצטמרר", אמר שחאדה לאחר שצפה בקלטת, "רק אתמול ציינו במדינה את יום הזיכרון ליום השואה. מה הייתם עושים אם חבר מועצה ערבי היה אומר שהוא מאחל שהיהודים יתאיידו?".

הרטמן סיפר ביום רביעי על הפגיעה והעלבון שחש כשנדרש לצאת החוצה. "על פי חוק מותר לכל חבר מועצה לדבר עשר דקות ללא הפרעה בישיבת תקציב. ראש העיר הפריע לי לאורך כל הדרך, וכשהגבתי על דבריו הוא קרא לי לסדר פעם ראשונה, פעם שנייה ובשלישית בנשימה אחת קרא: 'פקחים קחו אותו'. זאת הייתה פרובוקציה יזומה. הפקחים חיכו במקום להוראה שלו. הכול היה מתוכנן. ראש העירייה רצה לסתום לי את הפה. היו לי הערות ענייניות על התקציב והוא התעלם. הוא פגע בערכי הדמוקרטיה".

איך נוצר העימות עם הפקחים?
"הפקחים ניגשו אליי בצורה ברוטאלית. אחד סובב את היד הפצועה ממלחמת יום הכיפורים. הוא התעקש לסובב לי את היד".

קיללת את הפקח?
"ממש לא, קללות וגנאי זה לא הסגנון שלי. אלה פרובוקציות זולות. אני דוחה זאת על הסף".

יו"ר האופוזיציה, רונן פלוט, אמר בתגובה: "זו פעם ראשונה שאני רואה התנהגות ברברית, שהגיעה לשיאה בעיריית
נצרת עילית על ידי ראש העיר. צר לי מאוד, שבמקום לענות לחבר המועצה זאב הרטמן החליט גפסו לקרוא לפקחים והעביר להם סימן שיוציאו את הרטמן מהישיבה בכוח.

"ישיבות בסגנון כזה לא מתקיימות אפילו במדינות טוטאליטריות, בהן שלטון אפל. נדרוש זימון של מועצת העיר ובה נדון בבריונות של גפסו. הופתעתי מאוד כשראיתי את גפסו משתולל ואני מציע לו שייקח כמה ימי חופש כי הוא לא נראה טוב".

גפסו אמר בתגובה: "חברי האופוזיציה לא באו לדון בתקציב אלא כדי לעורר פרובוקציה. מרגע פתיחת הישיבה הרטמן התלהם ודיבר בטונים גבוהים ובצורה לא נאותה, גם כלפי עובדי עירייה. לאחר שנקרא לסדר והמשי