צילום: אבנר לוטן הנהלת בית האבות סוכת שלום בצפת שלחה ביום שלישי מכתב לסגן שר הבריאות, יעקב ליצמן, בו הודיעה כי אם לא יימצא פתרון מיידי למצוקה הכספית של המוסד, הוא ייסגר בתוך שלושה שבועות.

במכתב, עליו חתומים יו"ר ההנהלה אליעזר רוניס והמנכ"ל שמואל רגב, נכתב: "בהמשך לפניותינו הקודמות בבקשה לסיוע מיידי, ולמכתבנו האחרון מתאריך 5 באפריל 2009, ברצוננו להביא לידיעתך שאנו מתקרבים לנקודת אל-חזור".

השניים ציינו במכתבם כי הבנקים אינם מוכנים להרחיב את מסגרת האשראי והסכום שכבר אושר נוצל במלואו. "הגדיל בנק הפועלים לעשות כאשר הפך את חשבון המוסד למוגבל. חובות העבר המצטברים העומדים על כ-4.5 מיליון שקל 'גולגלו' על ספקים, קופות וקרנות, אך לא עוד. פנייתנו למשרד האוצר לקבלת הלוואה עסקית בערבות מדינה, תוך נכונות למשכון הנכס, נענתה אף היא בשלילה.

"בחודש הנוכחי שהינו חודש של חגים היד אינה משגת לשלם משכורות לעובדים ונאלצנו לשלם מקדמות בלבד. לאור האמור לעיל במידה שלא יימצא פתרון מיידי ויוזרם כסף לכיסוי החובות, המוסד ייסגר תוך שלושה שבועות. המשמעות היא פיזורם של כ-130 דיירים בבתי אבות מרוחקים ממקום מגוריהם ודילול הקשר עם משפחותיהם ופיטוריהם של כ-120 עובדים מתושבי המקום".

גם ראש העירייה, אילן שוחט, נדרש לנושא ופנה במברקים לליצמן, לשר הרווחה ולגורמים נוספים כדי שיסייעו למוסד שחיוניותו בגליל אינה מוטלת בספק. ראש העירייה עצמו ייצא בעוד כחודש למסע גיוס כספים לצפת, כאשר בכוונתו לייעד את עיקר התרומות לסיוע לבית אבות.

"עד היום לא קיבלנו תשובות ברורות מההנהלה בנוגע להתנהלות הכספית", אמר השבוע אחד מחברי ועד העובדים, "ולא שוכנענו שטענתה כי מדובר בחובות עבר ולא בחובות שהצטברו במהלך כהונתה. אנחנו יודעים רק שכבר זמן רב שהעובדים לא מקבלים את מלוא זכויותיהם הסוציאליות, וכעת גם המשכורות כבר לא משולמות במלואן. יש תרעומת גדולה בקרב העובדים, וגם אי שקט בין הקשישים המאושפזים כאן שעתידם לא ברור".

ממשרד הבריאות לא התקבלה תגובה עד לפרסום הכתבה.