צילום: הרצל יוסף עדיף מאוחר: תושבת טבריה ותושב הכפר קמא יבנו ככל הנראה מצבה לאדם ערירי שנפטר לפני כשנתיים, וקבור בבית העלמין ביישוב הזורעים. כמו כן, במועצה הדתית כבר הוחלט לאחר בדיקה מקיפה להתקין בחודש הקרוב מצבות לכל האנשים שמוגדרים כערירים.

ההחלטה התקבלה לאחר שהאישה נכנסה לבית העלמין לפני כשנה וחצי והבחינה ביריעת בטון עם שלט דהוי, אז הבינה כי קבור שם אדם ערירי. "הגעתי לבית העלמין והבחנתי בשלט דהוי, את השם לא הצלחתי לקרוא", שחזרה השבוע האישה, "מאוד חרה לי לדעת שהמונים של אנשים מגיעים לבית העלמין ודורכים על כבוד המנוח ללא ידיעתם".

האישה ניסתה לגייס כספים למען רכישת מצבה הולמת לערירי המנוח, אולם ללא הצלחה. בהמשך החליטה לרכוש את המצבה מכספה האישי, אולם אז התוודעה למחירים הגבוהים. לפני מספר שבועות נודע לה כי ישנו בחור ערבי מהכפר קמא שבונה מצבות בעלות נמוכה. "שוחחתי עם הבחור וסיפרתי לו את הסיפור. כרגע הוא צריך להחזיר לי תשובה סופית אם אכן הוא יבנה את המצבה", סיפרה.

מנהל חברת קדישא בטבריה, משה קורטמר: "יש סטנדרטים וכללים ברורים באופן פרטני של כל קבורה שמתבצעת בבתי העלמין. חשוב לציין, כי אנחנו דואגים למלא אחר ההוראות וצריך לבדוק האם במקרה הספציפי הזה מדובר באדם בעל סטאטוס ערירי או ישנה משפחה שעומדת מאחורי הסיפור".

מהמועצה הדתית נמסר: "לאחר סריקה מלאה בכל האגפים בבית העלמין בו בדקנו את המקורות של המנוחים שקבורים ללא מצבה, הוחלט על תוכנית חדשה בה תוך חודש ימים אנחנו אחראים לכך שכל אדם ערירי יהיה זכאי לבניית מצבה חדשה ומכובדת.

"המועצה הדתית בטבריה פועלת למען הציבור ורואה הכרח בשמירה על כבוד המנוח, לכן יש טיפול מסור של ההנהלה שבודקת את כל הפרטים עד ליסוד".